M. Melih Güneş, kitabında1950 yılında bir daha dönmemecesine doğup büyüdükleri topraklardan yurtdışına çıkmak zorunda kalan Hayk ve Anjel Açıkgöz’u¨n Samsun’dan başlayıp Leipzig’de sona eren yolculuğunu ve Nâzım Hikmet’le kurdukları güzel dostluğun öyküsünü anlatıyor.Kitapta ayrıca Nâzım Hikmet’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış fotoğrafları da bulunuyor.

Melih Güneş, bu kez 1950’lerde Türkiye’den siyasi nedenlerle ayrılmak zorunda kalmış Hayk ve Anjel Açıkgöz ailesi üzerinden Nâzım Hikmet’in Avrupa’daki izini sürüyor. Kitabın en önemli özelliği,Hayk Açıkgöz tarafından çekilmiş Nâzım Hikmet fotoğrafları albümü.

Cevat Çapan önsözünde Suyun Şavkı: Leipzig’de Bir Aile ve Nâzım Hikmet kitabını şöyle tanıtıyor:

“Melih Güneş Suyun Şavkı başlıklı bu yeni kitabında 1950yılında bir daha dönmemecesine doğup büyüdükleri topraklardanyurtdışına çıkmak zorunda kalan Hayk ve Anjel Açıkgöz’u¨nSamsun’dan başlayıp Leipzig’de sona eren uzun yolculuğunu veNâzım Hikmet’le kurdukları o güzel dostluğun öyküsünü¨ anlatıyor.Bu öykü aynı zamanda Nâzım Hikmet’in Moskova’ya gittiktensonra çeşitli nedenlerle TKP’nin değişik kademelerinde çalışan,onunla iş birliği yapan ya da onun yardımıyla daha iyi koşullarakavuşan yoldaş bellediği insanların da tanıklığını açıklıyor.Böylece bu güzel kitabı okurken Nâzım Hikmet’in Türkiye’denayrıldıktan sonra onunla benzer bir yazgıyı paylaşan sürgündekidostlarıyla nasıl bir hayat yaşadığını, çıktığı yolculukları, katıldığıtoplantıları, dost evlerinde memleket yemekleri yerken, Ruhi Sutürküleri dinlerken duyduğu mutluluğu paylaşıyorsunuz.”