11.01.2012 11:16 | Son Güncelleme:

Naksan Holding Atlas Halı'yı aldı, 500 kişiye iş verecek

Bir dönem dünyanın en büyük 5 halı üreticisi arasında olan Atlas Halı, sektörün güçlü isimlerinden Royal Halı’nın çatı kuruluşu Naksan Holding tarafından satın alındı.

Kayserili Mustafa Çetinkaya’ya tarafından kurulan ve 2006 yılında yüzde 50.1’i İsrailli Carmel Carpets şirketine satılan marka, yeni sahibi ile hedef büyüttü.

Reklam filminin Ali Taran tarafından çekildiği Atlas Halı’nın yeni hedeflerinin anlatıldığı toplantıda konuşan Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, Atlas Halı’nın yeniden yapılanma sürecinde, 35 milyon liraya ulaşacak yatırım yapacaklarını söyledi.

Bebitoğlu, Atlas Halı bünyesinde şu anda üretim tesisleri dahil 500 kişilik bir istihdam sağladıklarını, ancak bu sayının 2012 yılında bin kişiye yükseleceğini vurguladı. Yıllık 2 milyon metrekare üretim hedefinde olduklarını söyleyen Bebitoğlu, ihracata ise 2013 yılından itibaren başlayacaklarını belirtti. Hedef kesimin orta ve üst gelir grubu insanlar olduğunu kaydeden Genel Müdür Bebitoğlu, ürün fiyatlarının 400 ila bin lira arasında değiştiğini ifade etti.

Merinos Halı’nın kredi notu yükseldi Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merinos Halı’nın uzun vadeli kredi notunu B’den B+’ya yükseltti.

Fitch ayrıca, Merinos Halı’nın ulusal uzun vadeli kredi notunu da BBB+’dan A-’ye yükseltirken görünümü ‘istikrarlı’ olarak belirledi. Fitch raporunda, makine halısında dünya lideri ve yerli pazarın yüzde 40’ına sahip Merinos’un yaptığı ihracat ile döviz gelirini artırdığına değindi. Raporda, Merinos Halı’nın satış rakamları ve operasyonel performansının, büyümenin sürdürülebilir olduğu inancını güçlendirdiğini belirttildi.

Star

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerÇetinkaya