NASA Mars’ta yine ne buldu?

NASA 7 Temmuz 2018 tarihinde, Mars’ta organik molekül ve miktarı zamanla değişen metan gazı bulduğunu açıkladı. Peki bu ne anlama geliyor?

NASA Mars’ta yine ne buldu?

2011 yılında fırlatılıp 2012’de Mars’a ulaşan Merak (Curiosity) adlı gezgin robot araştırma yapmaya devam ediyor. NASA’nın dün yayınladığı basın bültenine göre Merak bu kez iki büyük keşif yaptı. Robotun ilk keşfi, Gale Krateri’nde dolanırken bir kayada bulduğu organik moleküller oldu. İçinde karbon ve hidrojen; bazen de oksijen, nitrojen, sülfür gibi elementler bulunduran moleküllere organik molekül denir. Bizim aşina olduğumuz, yerküredeki yaşam formlarının temeli organik moleküllerdir. Mars’ta da bu tür organik moleküllerin bulunması, geçmişte gezegende bir tür yaşamın var olduğu ihtimalini arttırıyor. NASA daha önce de Mars’ta organik moleküller bulunduğunu açıklamıştı, bununla birlikte eldeki veriler artmış oldu.

Merak’ın ikinci keşfi –ve bence çok daha heyecan verici olanı- Mars atmosferinde bulunan eser miktarda metan gazının miktarının mevsime göre değişmesi oldu. Kimyasal formülü CH4 olan metan, karbon ve hidrojenden oluşuyor ve en basit organik moleküllerden biri kabul ediliyor. İlginç olan şu ki, Dünya’daki metan gazının çok büyük bir kısmı biyolojik faaliyetler sonucu oluşuyor. Merak isimli keşif aracı Mars’a indiği 2012 yılından bu yana 3 Mars yılı geçti( Bu süre 6 Dünya yılına denk geliyor). Araç tüm bu süre boyunca gezegenin atmosferindeki metan gazı oranını inceledi ve Mars’ta yaz aylarında metan gazının önemli ölçüde arttığını keşfetti. Yaz aylarında artan metan gazı oranı kış aylarında tekrar düşüyor. Mars'ta yaşam ihtimalini akla getiren metan gazının gezegenin mevsimine bağlı olarak miktarında değişiklik göstermesi, biyolojik yaşam ihtimalini iyiden iyiye güçlendiriyor.

Araştırmacılara göre atmosferdeki bu değişimin sebebi biyolojik faaliyetler yada gezegenin jeofizik özellikleri sebebiyle meydana geliyor olabilir. Bunu anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. NASA’nın yolladığı keşif robotları henüz yaşam bulamadı ancak deyim yerindeyse yaşam için gerekli olan her şeyi –organik moleküller, su, metan vs- buldu.  2020 yılında gönderilecek olan NASA ve ESA’nın keşif robotları Mars’ta yaşam konusunda çok daha ciddi keşifler yapacağa benziyor.

Haberleriyle milyonlarca kilometre uzaktan dünyayı heyecanlandıran Mars gezegenini kendi gözlerinizle görmek isterseniz şu sıralar tam zamanı! Tek yapmanız gereken gece yarısından sonra güneydoğu taraflarına bakıp parlak ve kızıl bir cisim aramak.

Kaynak: nasa.gov

gokorion.blogspot.com.tr

twitter.com/aaysegulsenn

facebook.com/yukariyabaksakya

 

Bu makaleye ifade bırak