Nasıl desem yar: 500 euro'ya değil, ilgiye ihtiyacımız var

18 yaşından büyük 10 bin gence 500'er euro'luk 'sanat pasaportu' kullanım hakkı tanıyan Fransa'nın kültür sanatı destekleyen bu hamlesi, bireysel olarak kültür-sanat tüketimlerimizi çeşitlendirmek için yapmadıklarımızı yüzümüze vuruyor. Yolu kendi başımıza açmalıyız...

Nasıl desem yar: 500 euro'ya değil, ilgiye ihtiyacımız var

Sanatı nasıl desteklemeli?

Sanatı nasıl desteklemeli?

Topraklarından Rönesans çıktı. Rönesans sonrası üretmeyi bırakmadılar. "Bizim birikimimiz bin yıl götürür bizi" demediler. Kültür-sanatı yalnızca turizm geliri getirecek bir şey olarak görmediler. Hem kendi aralarında hem de dünya çapında tüketilecek işler yapmaya uğraştılar. Fransa'dan bahsediyorum efendim, anlamışsınızdır. Kültür sanat üretimlerinin kümülatif yükselişini gözardı etmeyip bu yönde politikalar üretmeyi şiar edinmiş Avrupa ülkesinden... 

Sanatçıyı ve sanatı tüketecek kitleyi teşvik etmek, çok önemli bir görev. Anaokulu öğretmeninden tutun, bakanlara kadar herkese iş düşüyor. Bir enstrüman, bir fırça, bir kitap, bir kalem tutan insan elinden çıkan her şey değerlenecektir. Sanatçıya sanatını devam ettirmesi, geri kalan herkese de takip edebilmesi için fırsat tanınmalı. Ancak böyle, taşlar üst üste dizilir.

Kültürel birikimi 'tüketen' bir gençlik

Kültürel birikimi 'tüketen' bir gençlik

Gençler de önünüzdeki on yıllar boyunca ülkenizdeki kültürel çeşitliliğin ve üretimin sürdürülüp korunabilmesi için elinizdeki en kıymetli hazinedir.

Durmadan teknolojiyi tüketen, 'gişe rekortmeni' filmler ve 'YouTube rekortmeni' şarkılar dinleyen, opera ya da baleden haberi olmayan, bir kez olsun bir müzeye uğramadan yıllar geçiren gençlerle bunu başaramazsınız.

Gençlerin, sanatı tüketebilmesi için, maddi ve manevi teşviğe ihtiyacı yadsınamaz.

Farklı alanlardan okuma yapan, sergi ve müze gezen, farklı konserleri izleyen, tiyatroya vakit ayırabilen genç nesiller yaratmak, bir ülkenin başarabileceği en önemli şeylerden biri.

Tüketmeyenden üretmesini bekleyemeyiz

Tüketmeyenden üretmesini bekleyemeyiz

Kitap okumayan, nitelikli film izlemeyen (kısacası verimli bir şekilde tüketmeyen) gençlerden üretmesini bekleyemezsiniz. Mimarî tarihe hakim olmadan mimar olunamayacağı gibi, onlarca farklı gitaristi dinlemeden gitarist de olamazsınız. Sanat üretiminin devam edebilmesi için, üretimin tüketilmesi ve kitlelere ulaşması gerek.

Fransa sorunu çözmüş

Fransa sorunu çözmüş

Fransa Kültür Bakanlığı, İtalya'da bir benzeri yapılan uygulamayı kendi ülkelerinde gerçekleştirerek gençlerin sanatla buluşabilmesi adına önemli bir adım attı.

Özetle fikir şu; sanata erişmek istiyorsun ancak paran mı yok? Biz hâllederiz!

Peki nasıl hâllettiler?

Gençlerin 'cebine' sanat

Gençlerin 'cebine' sanat

7 Şubat itibariyle cep telefonlarına yükledikleri uygulama aracılığıyla 18 yaşından büyük 10 bin kişinin 'kültür pasaportu' hesabına 500'er euro yüklenecek.

Bu para yalnızca müze, konser, tiyatro, opera, bale biletleri ve kitap harcamalarında kullanılabilecek.

Yani gençler için kültür sanata erişebilmeleri adına hatrı sayılır miktarda bir burs! Bundan daha iyi bir fikir olabilir mi yahu?

Çıkarmamız gereken çok ders var

Çıkarmamız gereken çok ders var

Yetişkinler ve gençler olarak bu projeden çıkarmamız gereken çok fazla ders olduğunu düşünüyorum. En önemlisi de, sanata harcanabilecek belli bir miktarda parayı ve zamanı ayırabilmek...

Gün 24 saat, bir haftada toplam 168 saat var. Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera Balesi gibi pek çok farklı kuruluşun yüklü olmayan fiyatlarda satışa sunduğu biletlerle çeşitlilik sağlanabilir.

Pek çok müze halk günleri uygulayarak hafta içlerinde ücretsiz günler belirleyerek ziyaretçi bekliyor.

Kitap için yeteri kadar para ayıramıyorsanız bile çevrenizdeki size en yakın kütüphaneyi deneyebilirsiniz...

Bunlar gerçekten yapılamayacak şeyler değil. 

Proje büyüyecek 

Proje büyüyecek 

Fransa'nın 10 bin gençle başladığı uygulamanın yaza doğru daha da genişleyeceği ve daha çok gence açılacağı öngörülüyor.

Bu tarz bir teşviki bekleyinceye kadar, Fransa halkının şimdiye dek kendini geliştirmek adına yaptıklarını deneyebilirsiniz.

İnanın, hayatınız daha da renklenecek. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

 

Bu makaleye ifade bırak