Dünya
19.06.2017 - 14:58 | Son Güncelleme: 19.06.2017-15:57

NATO'dan Rusya'ya gözdağı! Hemen sınırın dibinde...

Polonya Litvanya sınırında NATO geniş çaplı bir tatbikat düzenliyor. Rusya sınırının çok yakınındaki tatbikat Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı işgali ve Ukrayna'daki tavırları sebebiyle caydırıcı olma amacı taşıyor.

Sitene Ekle

Tatbikat NATO'nun 2016 Varşova Zirvesi'nde aldığı Geliştirilmiş İleri Mevcudiyet kararı çerçevesinde gerçekleştirildi.

Olası bir Rus saldırısına karşı hazırlık senaryosuna sahip savunma  tatbikatı, Polonya-Litvanya sınırındaki "Suwalki Koridoru"nda düzenleniyor.

İki ülke arasındaki "Suwalki Koridoru", stratejik öneme sahip. Koridor  Estonya, Letonya ve Litvanya'nın Batı ülkeleri ile bağlantı noktası konumunda.  Rusya'nın olası bir işgali durumunda bu üç ülkenin Batılı müttefikleriyle irtibatı kesiliyor.

Toplam bin 500 ABD ve İngiliz askerinin katıldığı tatbikata hava  araçlarının yanı sıra Polonya, Litvanya ve Hırvat askeri güçleri destek veriyor.

NATO'nun doğu kanadındaki ülkeler, Rusya'nın 2014'de Kırım'ı yasa dışı  ilhakı ve Ukrayna'nın doğusundaki saldırgan tutumu üzerine İttifaktan ek güvenlik  teminatı talebinde bulunmuştu.

  NATO,  Rusya'yı caydırmak amacıyla 2016 Varşova Zirvesi'nde aldığı  kararla Geliştirilmiş İleri Mevcudiyet olarak adlandırdığı strateji ile  Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya'ya asker sevkiyatı başlatmıştı.

Halihazırda  4 ülkede 4 bin 500 den fazla NATO askeri bulunuyor.

 


Bilgi YarışmasıDünyanın kendi etrafında dönmesinden hangisi oluşur?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Güçlü sesiyle tanınan, "Aşk bu gece şehri terketti" ve "Yağmur" gibi şarkıların yorumcusu kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.