Natuk Baytan'ın literatüre kazandırdığı kötü karakterler

Türk sinemasında birçok yönetmen mevcut. Hepsi de birbirinden kıymetli isimler. Onlardan biri de Natuk Baytan. Ancak ünlü yönetmen tarzı ve işleriyle diğerlerinden farklıydı.

Natuk Baytan'ın literatüre kazandırdığı kötü karakterler

Lakabı “Şaryo Natuk”

Lakabı “Şaryo Natuk”

Lakabı “Şaryo Natuk”a çıkan Natuk Baytan film çekme yöntemleri olarak adından söz ettirmişti. Şaryoyu çok fazla kullanan Baytan kameranın hareketliliğini savunuyordu. Bunun dışında filmlerindeki karakter isimleri de oldukça farklıydı. Özellikle de komedi filmlerindekiler.

Karbonat Erol (Kara Erol)

Karbonat Erol (Kara Erol)

Tokatçı filminde akıllarda kalan en önemli isim Kara Erol’dur. Osman ve Şevket tarafından “tokatlanan” Kara Erol’du. Öyle bir karbonat tongasına düştü ki lakabı Karbonat Erol’a çıktı.

Dikiştutmaz Sabri

Dikiştutmaz Sabri

Ayağındaki nasırdan kurtulamayan ve yaraya atılan dikişin sürekli atmasından dolayı lakabı Dikiştutmaz Sabri’ye çıkmıştı. Hafızalara “Dinleyin ulan develer” repliği ile kazınmıştır.

Ayı Abbas

Ayı Abbas

Limona tiki olan Ayı Abbas’ta gemi kazanı gibi yürek vardı ama Bombacı Mülayim’in karşısında tutunamadı.  Ayrıca hile yapanları da hiç sevmezdi kendisi.

Gaddar Kerim

Gaddar Kerim

Gözü kara bir kiralık katildi. Sansar Selim’in ayarladığı adam olarak Mülayim’i öldürmekle görevlendirildi. İşini yapamazsa intihar edebilecek potansiyelde bir kişi kendisi.

Gerzek Hamdi

Gerzek Hamdi

Lakabıyla bu kadar uyumlu başka bir karakter var mıdır bilemem. İşin içinde Gerzek Hamdi varsa olayın saçmalıkla sonuçlanmayacağın kimse söyleyemez.

Gardrop Fuat

Gardrop Fuat

Hayattaki en büyük şanssızlığı Sakar Şakir’e denk gelmekti. Onunla tanıştıktan sonra hiçbir işi rast gitmedi. Aslında içinde iyi bir insan mevcut ama çıkması için biraz zaman gerekiyordu. “Yanıyorsun Fuat Abiiieee” repliğiyle akıllara gelir.

Kız İsmet

Kız İsmet

Bana göre Yeşilçam’ın en ilginç karakteridir kendisi. Kız İsmet’i canlandıran Necati Er’in rol için bıyıklarını bile kesmesi takdire şayan. Hele ki “Hüsnüüüüü” diye sahneye girmesi tam bir efsanedir.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak