Ekonomi
14.06.2009 - 16:52 | Son Güncelleme: 14.06.2009-16:52

Navigasyon haritaları 3 boyutlu olacak

Sitene Ekle

Gitmek istenilen yere, adres sormadan kolayca ulaşım imkanı sağlayan navigasyon haritaları bundan böyle 3 boyutlu olacak. Bugüne kadar yolları düz çizgi olarak gösteren haritalarda artık, binaların gerçek boyutunu gösterecek. Dünyanın en büyük navigasyon cihazı üreticilerinden olan ve yılda 4 milyar dolar ciro gerçekleştirdiği bildirilen Amerikalı Garmin’in Türkiye Distribütörü Cem Baytekin, ANKA’nin sorularını yanıtlarken, İstanbul’un 3 boyutlu görüntüsü için fotografların çekildiğini ve Türkiye’de ilk defa 3 boyutlu navigasyon haritasını kullanıcılara sunduklarını söyledi.
Bu yıl iç piyasada 20 bin adet navigasyon cihaz satışı hedeflediklerini belirten Baytekin, satışın yüzde 10’unu 3 boyutlu sistemden beklediklerini bildirdi. Yeni yol haritasının özelliklerini anlatan Baytekin, “Mesela, Nişantaşı’na girdiğinizde sağ ve soldaki binaları yükseklikleri ile görüyorsunuz. Bir gökdeleni gerçek boyutuyla görüyorsunuz. İstanbul gibi karmaşık bir şehirde 3 boyutlu haritalar çok işe yarayacak” dedi.

“NAVİGASYON SATIŞI 1 YILDA YÜZDE 300 ARTTI”
Türkiye’de navigasyonun çok yeni bir pazar olmasına karşın hızlı büyüdüğüne dikkat çeken Baytekin, bilinirliğin artması ile satışların da arttığını kayedtti. Baytekin, 2007’de yaklaşık 3 - 4 bin adet olan pazarın, 2008’de 20 bine çıktığına işaret ederek, “Navigasyon pazarı, tüm dünyada çift haneli rakamlarla büyüyor” dedi. Garmin’in ise geçen yıl tüm dünyada 13-14 milyon adet cihaz sattığını belirten Baytekin, “Türkiye’de ise 2007 ile 2008 yılını kıyasladığımızda pazar yüzde 300 büyüdü. İnsanlar, ihtiyacını karşıladığını görünce cihazın yeni çeşitlerini satın almaya başlıyorlar” dedi.

ÖTV İNDİRİMİ NAVİGASYON SATIŞINI DA ARTIRDI
Baytekin, ancak global ekonomik kriz nedeni ile 2009’un ilk çeyreğinde satışlarda bir düşüş gözlendiğini açıkladı. Hükümetin iç piyasanın canlandırılması için otomobile ÖTV indirimi getirilen Nisan’dan itibaren satışların tekrar hızlandığını ifade eden Baytekin, “2008’de 20 bin olan navigasyon pazarının bu yıl, 50-60 bine ulaşmasını öngörüyoruz” dedi. Navigasyon cihazlarında artık yeni teknolojilerle değişmeye başladığını dile getiren Bayterin, cihazlarda 3 boyutlu dönem başladığını ifade etti. Türkiye’de ilk kez İstanbul’un 3 boyutlu navigasyon haritasını satışa sunduklarını açıklayan Baytekin, “Biz artık, İstanbul’daki tüm binaların 3 boyutlu modellerini sunuyoruz. Mesela, Nişantaşı’na girdiğinizde sağ ve soldaki binaları yükseklikleriyle ve 3 boyutlu görüntüleri ile görebiliyorsunuz. İstanbul gibi karmaşık şehirde bu tür navigasyon çok işe yarayacak” dedi. Geçen yıl 10 bin civarında navigasyon cihazısatmıştık. Bu yıl 20 bin adet navigasyon cihazı satmayı hedefliyoruz. Bunun yüzde 10’unu 3 boyutlu navigasyon cihazı oluşturacaktır” dedi. 2008’de Türkiye’de yüzde 45-50 oranında bir Pazar payı yakaladıklarını belirten Baytekin, bu yılda aynı hedefi korumaya çalışacaklarını dile getirdi.

“ÇİN MALI DATALAR OCAK’DAN BERİ GÜNCELLENEMİYOR”
Navigasyonda en önemli unsurun, cihazın güncellenmesi olduğunu söyleyen Baytekin, “Özellikle Türkiye gibi bir ülkede her şey çabuk değişiyor. Çok dinamik bir ülke. Bugün gördüğünüz bir eczane, yarın başka biryer olabiliyor. Veya trafiğe açık bir cadde, yarın trafiğe kapatılabiliyor. O nedenle güncelleştirme yapmazsanız, cihaz size şaşırtıyor. Garmin olarak biz bunu hemen güncelleyebiliyoruz. Çünkü güncellemeyi Türkiye’de yapıyoruz. Yurt dışında güncellenen cihaz kullanıcıları ise 3 ay beklemek zorunda kalıyorlar. Örneğin bir Çin malı kullanıcısı, Ocak ayından beri datalarını güncelleyemiyorlar” dedi.
Baytekin, cep telefonlarında navigasyonun olmasının sektöre olumlu etkisi olduğunu da savunarak, “Çünkü insanlar navigasyonu cep telefonunda deniyorlar. İşe yaradığını ancak çok pratik olmadığını görüyorlar. O zaman cihaz alıyorlar” dedi.


Birikimlerinizi yatırıma dönüştürmenin tam zamanı! 2016 yılı 4.çeyrek Kar / zarar oranı: %18 / %82

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Anıtkabir hangi ilimizdedir?
İMKB 10088.588 %-0.27
Deger%
GLYHO2.2919.90
RAYSG0.9319.23
MAKTK2.2213.27
SONME3.8612.87
BJKAS5.8811.57
Tümü »

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX