NBA'de şampiyon belli oldu: Toronto Raptors, Oracle'da kupa kaldırdı!

NBA Finalleri sona erdi... 2019 yılının şampiyonu, tarihinde ilk kez şampiyon olan Toronto Raptors! Golden State Warriors karşısında istikrarlı hayali hakikate çeviren Raptors, iyisiyle kötüsüyle neler yaptı? "Bizde sakat çok" diyen Golden State Warriors'un tek sorunu sakatlıklar mı? 

NBA'de şampiyon belli oldu: Toronto Raptors, Oracle'da kupa kaldırdı!

"Kibir duvarları yıkılacak" demiştik

"Kibir duvarları yıkılacak" demiştik

Beşinci maçın sonunda yazdığım yazıda "Kibir duvarları yıkılmaya çok yakın" demiştim. Kabul edelim, serinin en başında kimse böyle bitmesini beklemiyordu. Hatta şu an Raptors'un elde ettiği 4-2'lik sonucu, Warriors'un elde edeceği düşünülüyordu. Ne var ki, son yıllarda NBA'de adeta 'at koşturan' Warriors'un kibirden duvarları yıkıldı ve Toronto Raptors, tarihinde ilk kez şampiyon oldu! Üstelik, inanmazsınız ama hayatında ilk kez NBA takımı çalıştıran bir koç olan Nick Nurse ile... 
 

Orada ve burada!

Orada ve burada!

Maçın oynandığı Oracle Arena da Air Canada Centre'da da iki takımın taraftarı bir araya geldi. Özellikle Air Canada Centre'ın önünde Kanada nüfusunun yarısı maçı izliyordu sanki. İnanılmaz bir heyecan. Raptors yenerse şampiyon olacak, Warriors yenerse 3-1 geriye düştüğü seriyi 3-3'e getirmiş olacak... Yürek dayanır mı? Vallahi benimki zor dayandı.

Oyunun öyküsünü anlatmak yerine bu sefer altı çizili yerleri gözden geçirip, maçın bazı kısımlarını büyük harflerle ya da kalın fontla yazmayı deneyeceğim.  
 

Maç başında şaşkına dönen Warriors...

Maç başında şaşkına dönen Warriors...

Neredeyse hiçbir maçta şöyle iyi bir ilk çeyrek oynamayan ve hatta ilk çeyreği pek de önemsemeyen Golden State Warriors, maçın başladığı andan itibaren Kyle Lowry duvarına tosladı. Top kaybettiler, Lowry'nin bir anda başlayan basketlerine maruz kaldılar ve daha fazlası...

Warriors'un kendini toplaması uzun sürmedi, fakat o başlangıcın açığı çok zor kapandı.

Warriors artısı: Leonard'a fırsat vermediler

Warriors artısı: Leonard'a fırsat vermediler

Maç boyu Warriors'un en iyi yaptığı şey, Kawhi Leonard'a fırsat vermemek için ellerinden geleni yapmalarıydı. Leonard topu eline almayı aklından geçirdiği an bile ikili savunmayla karşı karşıya kaldı.

Raptors artısı: Herkes oyuna dahil!

Raptors artısı: Herkes oyuna dahil!

Toronto Raptors'da, maçın başından itibaren herkes oyuna dahildi. Konu, tam olarak buydu zaten. Takım olarak oynayabilen, maçı kazanır!

Siakam, ilk maçtaki performansından fersah fersah uzak olsa bile oyuna katkıda bulunmayı başardı. NBA'deki üçüncü yılında, dizleri titreyerek ve hata yapmaktan çekinerek de olsa elinden gelenin en iyisini yaptı. 

Warriors artısı: Draymond Green

Warriors artısı: Draymond Green

Mavi köşede Draymond Green, maç nihayete erdiğinde çoktan 'triple double' yapmıştı bile. İki haneli sayılara hâli hazırda fiili bir sevgisi bulunan Green, bu maçta da yapabileceğini yaptı. 

Raptors artısı: Oyunun ritmi

Raptors artısı: Oyunun ritmi

Toronto Raptors, altıncı maç boyunca tempoyu kontrol eden taraf oldu. Final tecrübesi bol olan Warriors'a karşı o tecrübeyi kullanamamaları adına her adımı attılar ve bunda başarılı oldular. 

Warriors eksisi: Sakat çok!

Warriors eksisi: Sakat çok!

Golden State Warriors, final serisi boyunca sakatlıklarla boğuştu. Kevin Durant, 6 maçın sadece birinde oynadı ve onda da aşil tendonu sakatlığı nüksetti. Klay Thompson üçüncü maçta yoktu. Dahası da var. 
 

"Dönecek" dediler (Dönemedi)

"Dönecek" dediler (Dönemedi)

Klay Thompson, serinin altıncı maçında da bir sakatlık geçirdi ve maçtan ayrılmak zorunda kaldı. Bir ara, geri dönebileceği ifade edildi. Soyunma odasında kıpırdayıp zıplayarak ısınıyormuş Thompson. Ne var ki, bu haberden 1-2 dakika sonra, Thomspon'un kesin olarak dönmeyeceği ifade edildi. 

Raptors eksisi: Deplasman

Raptors eksisi: Deplasman

Raptors'un altıncı maçı deplasmanda oynaması, takım için heyecanın iki katına çıkmasıydı. Deplasmanda kupa kaldırma hayali büyük bir teşviktir haliyle. Fakat Oracle Arena'da şampiyonluk maçına çıkmak da hiç kolay değil.

Maçtan hemen önce, 110 bin dolara 2 kişilik bilet satıldı Oracle'da... Emin misiniz burada final maçı oynamak istediğinize? 

Warriors eksisi: KD'nin yokluğuna takıntı

Warriors eksisi: KD'nin yokluğuna takıntı

Golden State Warriors, serinin başından beri, kendini "Kevin Durant yok, bir gelse var ya, ohoo" argümanının arkasına sakladı. Evet, Durant'in kısa süre de olsa oynadığı beşinci maçta fark yarattı Warriors. Fakat dostlar, bench'ten çok büyük katkı bulabilen, her oyuncusu yıldız olan bir takım nasıl olur da Durant'in yokluğundan bir plan çıkaramaz?

Raptors, sırf Curry'e karşı savunma yapabilmek için bir G League oyuncusu transfer edip onu Curry gibi kullanırken, Warriors nasıl olur da bu kadar plansız olur?
 

Raptors eksisi: Şampiyonluğa yakınlık

Raptors eksisi: Şampiyonluğa yakınlık

Toronto Raptors adına şampiyonluk baskısı, özellikle son çeyrekte biraz ellerin ayaklara karışmasına neden oldu. Fakat bununla da baş etmeyi bildiler. Bir sayı farkla bu maçı kaybetmeleri, yedinci maç için bir domino taşı etkisi yaratacaktı.

O gerginliği bir düşünün, kolay mı?

Raptors artısı: Şampiyonluğa yakınlık

Raptors artısı: Şampiyonluğa yakınlık

Kendileri için eksi olan şey, aynı zamanda bir artıydı elbette. 3-2 önde olan taraf onlardı ve ister istemez Warriors 'açık kollamak' üzerine oyun kuruyordu. Yeterince açık vermeyince, şampiyonluk 114-110'luk skorla Toronto'ya geldi.

Hala heyecandan, mutluluktan yerimde duramıyorum.

Bu sabaha karşı sahada, tarafsız olamayacağım, tarafsız olunabilecek bir durum yoktu.

Çıkarılacak ders: "Sezon önemli değil" derken...

Çıkarılacak ders: "Sezon önemli değil" derken...

Sezon boyu "Ya sezon çok da önemli değil, mühim olan Playoff serileri" diyerek sahaya çıkan Golden State Warriors, sezonda iki kere kendilerini yenen tek takım olan Toronto Raptors'a, final serisinde de boyun eğdi.

Sezonu ciddiye alıp bench oyuncularını finale hazırlamak yerine finalleri öylece beklerseniz, playoff boyunca sakatlıklarla boğuşurken, sakat oyuncunun yerine kimi alırsanız alın iş göremez hale gelir.

Maksimum kontrat, her zaman maksimum performans değil.

Maksimum kontratlı oyuncuyu şampiyonluk için normal kontrata ikna etmek de her zaman şampiyonluk getirmiyor.

Kıssadan hisse, bir gün NBA takımı satın alırsanız aklınızda olsun.

Adını Şampiyon Koyduk: VanVleet'in Yolu

Adını Şampiyon Koyduk: VanVleet'in Yolu

Son çeyrekte VanVleet öyle işler yaptı ki, adeta ayrı bir alt başlık açmak gerek. Oyuna dahil olduğu çeyrek boyunca toplamda 12 sayı ile takımına destek oldu. Onun bu yükselişi, takımı da diri tuttu ve oyundan kopmalarını engelleyerek yükselmelerini sağladı. 

Gerek sezonda gerek playofflarda gerek final serisinde gösterdiği performansla, Toronto Raptors şampiyonluğu ziyadesiyle hak etti.

Şimdi artık, Golden State Warriors için şapkayı öne koyup düşünme zamanı. 2019-2020 sezonunda görüşürüz!

andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak