Pazar

07.02.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 07.02.2016-2:30

Neşeli oyuncaklar

Fİlİz Gökmen ve Mevlüt Elüstü Fransızca “benim neşem” anlamına gelen Mon Joie markasıyla etrafına neşe saçan örgü oyuncaklar yapıyorlar. Gökmen’in annesinin tasarladığı modelleri, Gaziantep’teki yetenekli ama işgücüne katılamayan kadınlar üretiyor. Kullandıkları ipleri bir atölyede özel olarak hazırlatıyorlar. Yani bu oyuncaklar hem sevimli hem sağlıklı hem de “sosyal sorumluluk sahibi”.

Sitene Ekle

Ayşim Özgür - aysim.ozgur@milliyet.com.tr

Son Joie’nin hikayesi, Filiz Gökmen’in annesinin ördüğü bir penguenle başlamış. O sıralar perakende sektöründe çalışan Filiz Gökmen ve ticaretle uğraşan Mevlüt Elüstü, bu yetenekli annenin elinden çıkan her oyuncağı heyecanla beklemeye başlayınca, kendi markalarını yaratmaya karar verip Gaziantep Zincirli Bedesten’de mağaza açıyorlar. Fransızca “benim oyunum, neşem” anlamına gelen Mon Joie, gerçekten de kısa sürede etrafa mutluluk saçıyor ve çok sevilen örgü oyuncaklar İstanbul’daki Lunapark Shop’ta da satılmaya başlıyor.

Oyuncakların tasarım ve renklerine birlikte karar veren ikili, ilk modeli Gökmen’in annesiyle üretip daha sonra çoğaltıyormuş. Çoğaltma aşamasındaki hikayenin güzelliği ise ayrı. Çünkü ilk olarak Gaziantep’te tanıştıkları ve çok yetenekli oldukları halde maalesef üretimin dışında kalan kadınları da bu işe dahil etmişler. Şu anda Mon Joie bebeklerin arkasında, eğitimleri üç ile sekiz ay arasında tamamlanan 65 kişilik üretici bir ekip var ve Mevlüt Elüstü dışında tamamı kadınlardan oluşuyor. Hedef; araştırmalarını tamamladıkları üç kentte daha eğitimler vererek kadın üretici sayılarını artırmak ve iki yıl içinde bu sayıyı 300’e çıkarmak.Yetişkinler de seviyor

Oyuncakların en sağlıklı malzemelerle hazırlanması içinse kullanacakları ipleri Türkiye’de bir atölyede ürettirmeye karar vermişler. İpler, tamamen pamuktan imal ediliyor ve bu konuda da uzmanlardan destek alıyorlar. Birbirinden sevimli figürlerden en popülerleri uyuyan tavşan ve markanın sevgili ineği Holly.

Oyuncaklarını yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de çok sevdiğini söyleyen iki ortak, son zamanlarda özellikle erkek müşterilerinin sayısında ciddi bir artış olduğunu gözlemlediklerini de belirtmeden geçmiyor. Fiyatları 50 ile 330 lira arasında değişen Mon Joie’leri markanın Gaziantep’teki mağazası dışında Galata’daki Lunapark Shop’ta, Nişantaşı’nda Zmix’te, Karaköy’de Mae Zae’de, İzmir ve Alaçatı’daki Sign in Store mağazalarında, Ankara’da m 1886 Galeri’de ve Bozcaada Akigiftshop’ta bulabilirsiniz. 


©Copyright 2016 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.