14.03.2019 - 08:15 | Son Güncelleme: 14.03.2019-8:15 A-A+

NETFLIX’E KAFA TUTAN AVRUPASinema ve dizi sektörünün dünyadaki lideri olmaya aday Netflix. Hollywood, yerini Netflix’e bırakmak üzere neredeyse... Amazon, Hulu ellerinden geldiğince bu rekabetin içine girmeye çalışıyorlar. Kıta Avrupası ise Netflix’e karşı bir mücadeleye girdi. “Bizim dizilerimizi neden Netflix yayınlasın?” diyor. İngiltere’den ilk itiraz geldi. BBC ve ITV televizyonları, en iyi içeriklerini topladıkları bir platform oluşturlar; BritBox... 2019 yılının ikinci yarısında serviste. İkinci çıkış Fransa’dan geldi; ‘Canal Plus Series’ kanalı. ‘Versailles’, ‘Platane’ ve ‘Killing Eve’ gibi büyük prodüksiyonları olan ve Canal Plus bünyesinde yer alan dizilerini, bu yeni platforma taşıyorlar. “Bizim dizilerimizi biz kendi platformumuzda yayınlarız. Niye Netflix’e verelim?” diyorlar özetle. Bizde tam tersi “Aman Netflix’te yer alsın dai millet bizim dizileri tanısın” mantığıyla yaklaşıyoruz. Hatta filmlerimizi ‘para karşlığında’ yayın haklarını veriyoruz. Bu biraz güçlü olmakla ilgili olsa... 
Dünyanın en büyük ikinci dizi ihracatçısı Türkiye’de, bir ‘dizi kooperatifi’ kurulamıyor. Büyük yapımcılar ve büyük kanallar bir araya gelseler, bu iş olacak!

8K DİZİ VE FİLMLER GELİYOR
Teknolojinin sonu yok. 4K daha bizde kıyıdan köşeden keşfedilirken teknoloji, “Ben 8K işleri yapmaya başladım” diyor. Dünyanın önemli televizyon fuarı MIPTV’de (8-11 Nisan) 8K ile çekilmiş dizi ve filmlerden örnekler yer alacak. Japon NHK kanalının çektiği Versay Sarayı’yla ilgili belgesel ‘Two Hour Tour’ görücüye çıkacak. Bir sürpriz de yeni 8K dijital aktarımı yapılan ‘My Fair Lady’ filminin gösterimi olacak. Bu işin uzmanı ne diyor; “Şimdilerde istemeseniz ve çokça yayın olmasa da alacağınız herhangi bir LED TV’nin zaten büyük ihtimalle 4K olacaktır. 8K için çok erken. Çünkü izleyicilerin alabileceği 8K televizyonlar çıkacak, ardından makul fiyatlara gelecek. İşte o zaman 8K konuşulabilir oluyor. Yani işler aslında müşteriden başlayarak gidiyor. Önce müşterinin ulaşabileceği fiyatlara TV ler üretilecek, yapımcıların 8K ekipmanlar sağlayacak, ardından TV kanalları güncellenecek.” 4K’yı  TRT yapıyor. Özel kanalların değil 4K, kaliteli HD yayınları bile yapması çok pahallı ve zorlanıyorlar!

 
Etiketler
Bilgi YarışmasıHangisi bir nota adı değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.