New Horizons yeni görevi Ultima Thule'ye doğru yol alıyor

NASA'nın New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracı, güncel konumundan yaklaşık 160 milyon km uzaklıkta yer alan Kuiper Kuşağı'ndaki yeni hedefi Ultima Thule'ye doğru hızla ilerliyor. 

New Horizons yeni görevi Ultima Thule'ye doğru yol alıyor

Plüton'un kalbini Dünya'nın kötülüklerine karşı bir mesaj olarak gönderen NASA'nın New Horizons uzay gemisi, şimdi de Kuiper Kuşağı'nda bulunan yeni buz hedefi Ultima Thule'ye doğru yola koyuldu. Yeni görevinin ilk fotoğraflarını geçtiğimiz 16 Ağustos'ta gönderen New Horizons, toplamda 50 görsel yakaladı.

New Horizons'un yeni görevi, Güneş Sistemi'nin dışındaki Kuiper Kuşağı'nda yer alan Ultima Thule adlı buz cismini incelemek.

2006 yılında Dünya'dan uzaya fırlatılan New Horizons, 2015 yılında 7.5 milyar km uzaklıktaki Plüton'un yakınından geçmişti. Yeni görevi Ultima Thule'ye ulaşmak için güncel konumundan 160 milyon km'den daha uzun mesafe yol alacak olan New Horizons'u, 6 aylık zorlu bir yolculuk bekliyor.

New Horizons'un baş araştırmacısı olan ABD'deki Southwest Research Institute'da görevli gezegen bilimci Alan Stern, Ultima Thule'nin artık görüş mesafesine girdiğini ve heyecan verici keşiflerin orada bizleri beklediğini söylüyor.

 

 

New Horizons'un çektiği fotoğraflarda heyecanı katbekat artıran bir diğer unsur, arka planda görülen ve sayıları milyonu bulan yıldızlar.

New Horizons Projesi bilimcisi olan John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda görevli Hal Weaver, New Horizons'un görevinin samanlıkta iğne aramaktan farksız olmadığını vurguluyor.

New Horizons'un gönderdiği ilk fotoğraflarda Ultima Thule, arka plandaki yıldızlardan birinin çıkıntısı gibi görünüyor. New Horizons yaklaştıkça Ultima Thule de daha büyük görünmeye başlayacak.

Ultima Thule görevi için Kuiper Kuşağı'nda yol alan New Horizons, ayrıca Kuiper Kuşağı'ndaki bir cisme en çok yaklaşan insan yapımı araç olma unvanına da sahip olacak.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak