Neymar'ın bıyıklı yeni tarzı, oyun stilini de değiştirir mi?

Neymar'ın Instagram hesabından paylaştığı hikayesinde görüldüğü üzere, kendisi artık yepyeni bir tarza sahip. Kahpe Bizans filmindeki Nacarlar'ın bıyığına benzeyen bıyıkları dolayısıyla o, artık en ufak müdahalede kendini yerden yere atan Neymar Jr. değil, Neymar Bey'dir.

Neymar'ın bıyıklı yeni tarzı, oyun stilini de değiştirir mi?

Yiğit ol, ayakta öl

İyi bir futbolcu oyununu devamlı geliştirmeye çalışır. Gerek fizik gerek mental olarak devam eden bu gelişim için sıkı çalışma şarttır. Neymar'ın da çokça eleştiri alan eski oyun tarzını değiştirmek için güçlenmeyi hedeflediğini söyleyebiliriz. Ve bu güçlenme dönemine uygun olarak gücü ve kararlılığı simgeleyen 'Osmanlı bıyığı' bırakması gayet doğru bir karar. Koruması Taleb de bu durumdan hoşnut olacaktır.Bu dakikadan sonra Neymar'a Gattuso çift dalsa, Luis Suarez ısırsa, Eric Cantona uçan tekme atsa bile Neymar, ancak Cüneyt Arkın'ın 'Yıkılmayan Adam' filmindeki gibi ayakta ölür.

"Şimdi küffarın üstüne yürüme vaktidir"

Neymar artık her faul sonrası yerlerde ağlamaklı bir surat ifadesiyle kıvranmak yerine, daha da güçlü şekilde kalkıp rakibinin üstüne gitmeli. O kıvrak hareketlerini, ince bileklerini ve top cambazlıklarını sergilemek için ayakta kalmak zorunda.

Ona bir top verin!

"Bıyıklı futbolcu olmaz" demeyin

"Bıyıklı futbolcu olmaz" demeyin

Futbolcuların çoğunun dönemin modası dolayısıyla bıyıklı olduğu 70'li ve 80'li yıllar geride kaldı. Fakat modada retro, vintage denen bir anlayış var ve zaman zaman eski yıllara ait tarzlar modern zamanlara uyarlanabiliyor.

Hem Türkiye'de hem dünyada 'pos bıyık' ünlüler tarafından dönem dönem denenen bir tarz. Beşiktaş'ın eski futbolcusu Hugo Almeida da Türkiye'de oynadığı dönemde pos bıyık bırakmış ve oldukça beğenilmişti. Bıyıklı imajı sonrası Meksika kartellerine benzetilen ve sert bir oyuncu olan Bruno Alves'e de diklenerek imajının hakkını vermişti.

İlkay Gündoğan da denemişti

İlkay Gündoğan da denemişti

Manchester City'de oynayan Türk asıllı Alman futbolcu İlkay Gündoğan da bir süreliğine bıyıklı imajı benimsemişti. Tabii bıyıktan bıyığa da fark var. Bıyığın gürlüğü, kesiş şekli gibi detaylar imajı etkiliyor. İlkay'ın bıyığı pos bıyıktan çok, 'ailenin sevilen eniştesi' ya da sosyal medya diliyle 'doblo sahibi enişte' bıyığıydı.

Bıyığı İlkay'a sert bir görünüm kazandırmamış, aksine sempatikleştirmişti.

NBA yıldızı Steven Adams ve bıyıkları

NBA yıldızı Steven Adams ve bıyıkları

Ucu kıvrılmış pos bıyık daha çok Osmanlı dönemiyle özdeşleşmiş olsa da, dünyanın farklı yerindeki insanların da zaman zaman denediğine şahit oluyoruz. Özellikle tanınmış kişiler bu tarzı benimsediği zaman herkesin gözüne çarptığı için gündem oluyor.

O isimlerden biri de Oklahoma City Thunders'ın pivotu Steven Adams'tı. 2 metre 13 santim boyundaki Adams, pos bıyıklarıyla korkutucu bir görünüme kavuşmuş ve pota altında fırtınalar estirmişti.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak