07.10.2017 12:32 | Son Güncelleme:
AA

Nijerya'da 760 Boko Haram şüphelisi serbest bırakıldı

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da 760 Boko Haram şüphelisi, rehabilitasyon ve topluma kazandırma programına katıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Nijerya ordusu adına açıklama yapan Albay Onyema Nwachukwu, Borno eyaletinde Boko Haram örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 760 şüphelinin rehabilitasyon ve topluma kazandırma programı sonrası serbest bırakıldığını belirtti.

Nwachukwu, Boko Haram şüphelisi olarak gözaltına alınan kişilerin katıldığı Borno Rehabilitasyon Merkezi'ndeki programın olumlu sonuçlar verdiğini  ve rehabilitasyon çalışmaları sonucunda Boko Haram'ın ülkenin kuzeydoğusundaki  etkisinin azaldığını vurguladı.

Albay Nwachukwu, bölge halkına güvenlik güçlerine güvenmeleri ve  herhangi bir şüpheli durumu ilgili makamlara bildirmeleri çağrısında bulundu.

Ocak ayında bin 250, nisan ayında da 593 Boko Haram şüphelisi,  rehabilitasyon ve topluma kazandırma programının ardından serbest bırakılmıştı.

Son yıllarda düzenlenen etkili operasyonlara rağmen Boko Haram örgütü,  Afrika'nın en fazla nüfusuna sahip ülkesi olan Nijerya'da hala ciddi bir güvenlik sorunu olarak varlığını hissettiriyor. Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren örgüt,  liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel  şiddet eylemleri düzenlemeye başladı.

İsmi “Yabancı dilde eğitim haramdır” anlamına gelen örgüt, Batı Afrika’da şeriat devleti kurmak için çalışıyor. 2009’dan bu yana etkinliği artan ve DAEŞ'e biat eden örgütle savaşta en az 20 bin kişi öldü, 2,6 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0