08.04.2012 02:30 | Son Güncelleme: 08.04.2012-0:18
EKONOMİ SERVİSİ

Nijerya’dan 500 milyon $’lık ‘kısa’ film!

Film dünyasının iki devi Hollywood (ABD) ve Bollywood’a (Hindistan) sıkı bir rakip geldi.

Son yıllarda internetle birlikte kısa sürede hızlı yükselişin altına imza atan bu ülke Nijerya, film dünyasındaki ismi ise “Nollywood”... Hollywood ve Bollywood milyon dolarlık bütçelerle iş yaparken, Nollywood 15 bin ile 40 bin dolar arasında maliyetle online film üretimine imza atıyor.
Nijerya’da film sektörünün iş dünyasında yıldızını parlatan en önemli gelişme önceki gün yaşandı. Facebook’a kısa süre önce yaptığı yatırım yakında yapılacak halka arz sonrası 1 milyar dolara çevirmeye hazırlanan Tiger Global, Nijerya’nın en büyük film şirketi olan iROKO Partners’a 8 milyon dolarlık yatırım yaptı.Ünlü yatırımcıyı çekti
Gelecek gördüğü şirketlere risk sermayesi olarak yatırım yaparak onları büyüten, Facebook’un yanı sıra Farmville’le ünlenen Zynga’nın da ortakları arasında bulunan Tiger Global’in girdiği Nijerya film endüstrisi, Youtube, dailymotion, Facebook ve iTunes üzerinden izlenen online filmlere ev sahipliği yapıyor.
McKinsey&co’nun rakamlarına göre ülkede bu alandaki işlerin büyüklüğü 2010 yılında 300 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. 2012’de bu tarafta 500 milyon dolarlık ekonominin yakalanacağı öngörülüyor.
iROKO Partners 2010 yılında Jason Njoku tarafından 100 bin dolarlık bir yatırımla kuruldu ve film üretimi, pazarlaması işinde büyüdü. Şirketin 60 çalışanı var.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0