Gündem
01.12.2009 - 16:25 | Son Güncelleme: 01.12.2009-16:27

Profesör babaya, Doçent oğlundan ‘Vesayet’ davası

‘Depresif’ raporuna rağmen, kendisinden 33 yaş küçük kadınla evlendi

Sitene Ekle
Profesör babaya, Doçent oğlundan ‘Vesayet’ davası

Yüksel EKER/ADANA, (DHA)

ADANA’nın tanınmış plastik cerrahlarından 66 yaşındaki Prof. Dr. Mehmet Sabri Acartürk, hakında ‘Bipolar Affektif Bozukluğu’ (Manik Depresif Psikoz) raporu verilmesi nedeniyle yasaya göre evlenmesi mümkün olmadığı halde, yarı yaşındaki kadınla evlendi. Profesörün evliliğine karşı çıkan, aynı hastanede görevli oğlu Yrd. Doç. Dr. Tahsin Oğuz Acartürk ‘vesayet’ davası açarken, Prof. Dr. Acartürk, kendisiyle ilgili rapora itiraz etti.

Geçen ağustos ayında eşinden ayrılan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi 66 yaşındaki Prof. Dr. Sabri Acartürk, boşandıktan 10- 15 gün sonra, kendi hesabının da bulunduğu bir bankanın Balcalı Şubesi’nde çalışan 33 yaşındaki Ebru Gelhasan ile nişanlandı. Bunu öğrenen Acartürk’ün aynı bölümde birlikte çalıştığı oğlu Yrd. Doç. Dr. Tahsin Oğuz Acartürk, önce bankanın genel müdürlüğü ve bölge müdürlüğü ile ilgili şube müdürüne birer dilekçe yazıp, banka çalışanının müşterisiyle evlenmesini etik bulmadığını, bunun engellenmesi gerektiğini belirtti. Bu konuda olumlu yanıt alamayan Yrd. Doç. Dr. Tahsin Oğuz Acartürk, mahkemeye başvurup, babası hakkında ‘vesayet’ davası açtı.

‘DEPRESİF RAPORU’ Babasının 2005 yılından bu yana ilaç kullandığını, ruhsal sağlığının iyi olmadığını öne süren oğul Yrd. Doç. Dr. Tahsin Oğuz Acartürk’ün iddiaları üzerine, davaya bakan Adana 1’inci Sulh Hukuk Mahkemesi, profesörü, ruh sağlığının tespiti için Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etti.

Hastaneden verilen 13 Kasım 2009 tarihli Sağlık Kurulu Raporu’na göre Prof. Dr. Mehmet Sabri Acartürk’e ‘Bipolar Affektif Bozukluğu’ teşhisi konuldu. Bu rapor 13 Kasım 2009’da dava dosyasına konuldu. Prof. Dr. Acartürk bu rapora itiraz edip, başka bir sağlık kuruluşunda sağlık kontrolü talep etti.

Rapora göre, yasal olarak evlenmesi mümkün olmayan Prof. Dr. Mehmet Sabri Acartürk, 14 Kasım 2009’da Seyhan Oteli Balo Salonu’ndaki törenle kendisinden 33 yaş küçük olan bankacı Ebru Gelhasan ile evlendi. Nişan ve evlilik süresince büyük harcamalar yaptığı ileri sürülen Prof. Acartürk’ün banka hesaplarına da aynı dava nedeniyle tedbir konuldu. Prof. Dr. Acartürk’ün eşi Ebru Gelhasan, olayın duyulmasıyla birlikte talebi üzerine bankanın başka bir şubesine tayin edildi.

VESAYET ALTINA ALINMASI Medeni Kanunun 145’inci maddesinin 3’üncü fıkrasına göre, eşlerden birinde evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığı bulunması durumunda evlilik geçerli sayılmıyor. Verilen raporda da profesörün bu hastalığı nedeniyle vesayet altına alınmasının uygun görüldüğü belirtiliyor. Hukukçular, vesayet kararı verilen bir kişinin evlenmesinin, vasisinin izini ile olabileceğini söyledi.


Erken Rezervasyon'da son fırsatları kaçırmayın!

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar 1 yorum
Tüm Yorumlar +
Gargamel ve Azman, hangi çizgi dizinin karakterleridir?
Detaylı Ara
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.