Nil Karaibrahimgil’in aşkın hallerini anlatan 6 şarkısı

'Özgür kız' olarak karşımıza çıktı. Kendi hayallerimizin peşinden koşabileceğimizi, hiçbir şeye bağlı kalmadan sınırlarımızı, yollarımızı, uçsuz bucaksız enginlerimizi belirleyebileceğimizi bir reklam filmiyle gösterdi. O reklamda Nil Karaibrahimgil’i bu kadar iyi tanımıyorduk. Ancak sonrasında besteleriyle, şarkı sözleriyle kafamızı açmaya başladığında anladık ki, o hepimizden farklı ve hislerini, düşüncelerini başka dilden anlatan bir kadın. Peki Nil Karaibrahimgil bize aşkı kendi şarkılarında, kendi dilinden nasıl anlattı?

Nil Karaibrahimgil’in aşkın hallerini anlatan 6 şarkısı

1. Hakkında Her Şeyi Duymak İstiyorum: Aşk Hali

Karşımızdakinin her şeyini merak ettiğimiz anlar bir şarkıda ancak bu kadar güzel toparlanabilirdi.

Sürekli olarak sevileni görmeyi istemek, her halinden, her durumdan aşkın adımlarının kalbimizin üzerinde küçük bir çocuk gibi gezinmesi, Nil’in kelimelerinden bu şekilde dökülüvermişti….

2. XL: Seviyor Sanma Hali

Sevda günden güne soluverse de, karşımızdakinin hala bize uygun ve bizi sevdiğini sanma halini “XL” adlı şarkısında pek de güzel anlatmıştı.  
İlk dinlediğimizde anlam veremesek de, tadı damağımızda kalan o dışarıda bırakılma hissinin ne demek olduğunu anlamış olduk.

Kısaca Nil kendi üslubuyla, "Her sevgi kendi değeriyle ölçülür" demekteydi.

3. Akbaba: Ayrılık

Hepimiz ayrılığın ve ayrılık acısının nasıl bir şey olduğunu öğreniyoruz günün birinde.

Çiçek Abbası’ın da dediği gibi “Sevene can feda, sevmeyene elveda…" 

İşte o elveda esnasını Nil kendi telinden anlatıyor…

4. Bu Mudur?: Geçmişi Anma

Yavaş yavaş ayrılık acısı azalırken olaylara dışarıdan bakma fırsatı buluyoruz.

İşte tam da bu zamanda kafamızdaki sorular gerçekten aşkın “bu mu?” olduğunu sormamıza vesile oluyor.

5. Seviyorum Sevmiyorum: Aydınlanma Hali

Burada Nil Karaibrahimgil, sevgiliden ve aşk acısından yavaş yavaş sıyrılmayı, aslında kendi değerinin ne olduğunu, istese de kimsenin yerini kimsenin dolduramayacağını anlatıyor.

En sonunda resti çekiyor, “Seni sevip sevmediğimi mi düşüneceğim!” diyor ve kendi yolumuzdan gitmeye nasıl karar verdiğimizi anlatıyor.

6. Ben Aptal Mıyım?: Farkındalık Hali

Oyunu kuralına göre oynamak gerektiğini, sütten ağzı yananın yoğurdu nasıl da üfleyerek yediğini anlatıyor. Aşk acısı içinde olmaktansa, “Seviyor mu, sevmiyor mu?” diye düşünmektense, her seferinde hesabın kesildiği kişi olmaktansa, şarkıda da dediği gibi 'başkalarını bırakmak gerektiği' konusunda bir farkındalık yaşanılan o ana vurgu yapıyor sanki.

Bu makaleye ifade bırak