Nil Karaibrahimgil 'İyi Ki' müziği bırakmadı

Nil Karaibrahimgil'in teaser'ıyla merak ettiren 'İyi Ki' şarkısına sonunda kavuştuk. Single olarak yayınlanan 'İyi Ki' sosyal medyada heyecan yaratmayı başardı. Peki 'İyi Ki'nin diğer Nil şarkılarından en büyük farkı ne?

Nil Karaibrahimgil 'İyi Ki' müziği bırakmadı

Türkçe pop'un olmazsa olmazı

Türkçe pop müzikte Nil Karaibrahimgil kadar yaratıcı başka bir isim sayamıyoruz. Birçok isim başarılı, birçok isim iddialı. Ama Nil kadar kreatif olan bir şarkıcı ne yazık ki yok. 'Özgür Kız'dan 'XL' ve 'Akbaba'ya Türkçe pop'a buram buram yaratıcılık katan bir isim Nil Karaibrahimgil. Türkçe pop müziğin olmazsa olmazı...

 

 

Sonunda kavuştuk

Bir süredir ondan yeni şarkı duymamıştık. En son 'Vah Ki Ne Vah'la karşımıza çıkan Nil Karaibrahimgil büyük bir hit şarkıya imza atamasa da beğeni toplamayı başarmıştı. Geçtiğimiz hafta 'İyi Ki' adlı şarkısının film tadındaki teaser'ı yayınlanınca dinleyicileri meraklandı, şarkıyı bir an önce duymak istedi. Ve hasret sona erdi ve şarkının klibi yayına girdi.

Hit potansiyeli yok ama...

Nil her yeni yazdığı şarkıyla heyecanlandıran bir isim. Her yeni şarkısıyla mutlaka dinleyiciyi bir yerden yakalamayı başarıyor. Eskiden çok daha slogan sözler kullanırken artık sadeleşmiş durumda. Yalınlığı göze çarpıyor. 'İyi Ki' adlı yeni şarkısı da slogan barındırmıyor ya da büyük bir hit potansiyeli taşımıyor.

 

 

Klip ve şarkı uyumlu

Ama bunların hiçbiri şarkının başarısına gölge düşürmüyor. Şarkı, misler gibi bir Türkçe pop şarkısı. Kop-kop sıradanlığında bulanmıyor, Nil'in çizgisini düşürmüyor. Serdar Dönmez tarafından çekilen video klip de tıpkı 'Ben Buraya Çıplak Geldim' klibindeki gibi, içinde bir konsepti barındırıyor ve şarkıyla uyum yakalanıyor.

'İyi ki olmadı'ya bağlamak beceridir

"Senden başka kimsem olmadı" dedikten sonra "İyi ki olmadı"ya bağlaması ise onun reklamcılık geçmişini hatırlatıyor. Tam acıklı acıklı "Kimsem olmadı senden başka" derken "İyi ki olmadı"yı ekleyerek yaratıcı metin yazarlığı örneği sergiliyor. Herkesin yazabileceği ancak kimsenin yazmadığı sözler, kelime oyunları bunlar!

Düzenleme Mustafa Ceceli'nin

'İyi Ki'nin kafada soru işareti yaratan tek kısmı düzenlemesi. Mustafa Ceceli imzası taşıyan düzenleme son derece başarılı aslında. Şarkıya yakışan, yükselten, tarz katan bir düzenleme. Tek sıkıntı melodinin fena halde başka bir şarkıyı andırması. Sosyal medyada Tarkan'ın 'Çok Ağladım'ına dikkat çekilse de bu şarkıdaki melodi aslında bambaşka bir şarkıya benziyor.

 

 

Litvanyalı grubun şarkısındaki melodi

Litvanyalı synthpop grubu Lemon Joy'un 2016 yılında yayınlanan 'Be atsvaitu' şarkısının intro'sunda kullanılan retro melodiyle 'İyi Ki'deki tatlı melodi oldukça yakın. Biri diğerinin Almanya'daki kuzeni gibi. "Çalıntı mı?" ya da "Mustafa Ceceli herkesi kandırdı mı?" denilecek kadar bir benzerlik olmasa da yakınlığı inkâr etmek de güç.

'İyi Ki' yoluna devam ediyor

Velhasıl, benzerlik olsun ya da olmasın o kısım aranjörü bağlar. Nil Karaibrahimgil'in sözlerinin, müziğinin bir başka şarkıya benzeyemeyecek kadar ciddi bir orijinallik içerdiği malum. Nil demek orijinal olmak demek. Son dönemde müziği az biraz ihmal etse de o her zaman Nil. Her zaman Türkçe pop'un gurur duyacağı bir isim. 'İyi Ki' var, 'İyi Ki' müziği bırakmadı ve her şeye rağmen 'İyi Ki' yoluna devam ediyor...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak