Nilüfer 'Tik Tak' şarkısıyla Ajda Pekkan rüzgârı estiriyor

"Nilüfer neden şarkı çıkartmıyor ya?" diyenler online mı? Kendilerine bir müjdem var. Hem de bomba gibi bir müjde... Nilüfer, yeni bir single'la müziğe döndü. Hem de oldukça trend, oldukça hoş bir şarkıyla. 'Tik Tak' adlı şarkı, Nilüfer'den duymak isteyebileceğimiz türden bir parça olmuş. 

Nilüfer 'Tik Tak' şarkısıyla Ajda Pekkan rüzgârı estiriyor

Büyük bir hit duyamadık

Büyük bir hit duyamadık

Nilüfer şahane bir ses, şahane bir duruş, şahane bir karakter. Çocukluğumuza, gençliğimize, olgunluk dönemlerimize damga vurmuş bir isim. 90'larda fırtınalar koparttı ama 2000'lerden itibaren yavaş yavaş ana akımdan uzaklaştı. Rock müzisyenleriyle kaydettiği konsept albümlerden sonra çalışmalarına devam etse de büyük bir hit duyamadık ondan. Ancak artık, "o zor günler, solan güller eskidendi" diyebiliriz.

Buram buram 'bugün' kokuyor

Çünkü karşımızda yepyeni bir Nilüfer single'ı var! 'Tik Tak' adlı bu yeni single'ın sözü müziği Şehrazat'a ait. Olgun ve akılda kalıcı sözler, hoş ve akıcı bir besteyle birleşmiş. Volga Tamöz ise kariyerinin en şahane aranjelerinden birini yapmış. Ortaya da misler gibi bir şarkı çıkmış.

'Tik Tak', bir taraftan olgun ve duru, diğer taraftan ise cool ve buram buram 'bugün' kokuyor. Nilüfer'in yıllar önce yapması gereken bir şarkı!

Neden daha önce böyle bir şarkı söylemedi?

Neden daha önce böyle bir şarkı söylemedi?

Şarkı için 'dikkate değer' demek için muhakkak videoyu da izlemek gerek. Çünkü Nihat Odabaşı imzalı 'Tik Tak' klibinde Nilüfer o kadar genç ve havalı ki, insan şu soruyu soruyor: Nilüfer neden son 10 yılda böyle bir şarkı yapmadı? Neyi bekledi?

Nilüfer, birçoklarına göre vokal performansı olarak eskiyi aratıyor olabilir . Ama sonuçta o Nilüfer! Her zaman Nilüfer'di, her zaman da Nilüfer olarak kalmaya devam edecek.

Sesine giden doğru şarkıyı yıllar evvel bulmalıydı.

'Rahatlatan' slow'lar

'Rahatlatan' slow'lar

'Tik Tak', Nilüfer'in vokaline 'cuk' diye oturan bir şarkı. Doğru bir seçim. Şarkının genel havası buram buram Ajda Pekkan kokuyor olabilir. Hatta bu durum birçoklarına göre ciddi bir dezavantaj da olabilir. Ama bence değil. Ajda Pekkan ve Nilüfer arasındaki farkı iyi bildiğimizi düşünüyorum. İkisinin de kendini kanıtlama çabasına girecek hali yok, ikisi de diva...

 Nilüfer, etkileyici bir slow söylemek yerine 'Tik Tak'taki gibi hafif acıklı ve buruk bir şarkıyı, orta-yüksek tempo cool bir düzenlemeyle söylemeli. Çünkü dinleyici artık bu tarz 'rahatlatan' slow'lar dinlemek istiyor, 90'ların başındaki gibi acıklı ve akustik bir slow değil.

Altyapıları modern olmasa...

Altyapıları modern olmasa...

Müzik dinleyicisi derken neyi kastediyorum? Gençliği elbette... Dijital müziğin yükselişte olduğu bir dönemdeyiz. Dijital müzik platformlarında ağırlıkla rap ve elektronik soslu pop-arabesk aranjeler var. Örnek? Ezhel. Örnek? Merve Özbey ve İdo Tatlıses. Ya da Aleyna Tilki...

Merve Özbey'in ya da İdo Tatlıses'in şarkıları, modern altyapıların yer almadığı versiyonlarıyla rahatlıkla arabesk şarkılara dönüşebilir. Ama ters köşe yapılıyor...

'Vuracak' hâlâ radyolarda çalınıyor

'Vuracak' hâlâ radyolarda çalınıyor

Merve Özbey, Yıldız Tilbe'nin tribute albümünde söylediği 'Vuracak' şarkısıyla aylarca radyoların ve dijital müzik platformlarının gözdesi oldu. Buram buram arabesk bir vokal barındırıyordu bu şarkı. Ama düzenleme öyle trenddi ki 15 yaşındaki bir dinleyici de 45 yaşındaki bir dinleyici de 'Vuracak'a kayıtsız kalmadı, kalamadı.

Nilüfer gibi efsane isimlerin bu formülü çoktan keşfetmeleri gerekiyordu açıkçası.

'Ara Sıcak'ı söylemezdi

'Ara Sıcak'ı söylemezdi

Büyük isimler her zaman çemberin için olmalı. O meydan hiç boş kalmamalı. Her daim güncelleme yapılmalı... Koskoca Nilüfer'in adeta bir Aleyna Tilki gibi/kadar trend olması gerekiyor. Her zaman!

Neden "Ajda Pekkan çok iyi yaaa" deniliyor? Çünkü Ajda  modernlik peşinde. Benjamin Button filmindeki gibi kadın her daim gençleşiyor. Gençliği takip ediyor, trendleri ıskalamıyor. Mutlaka iyi ya da kötü, eksik ya da fazla karşımıza yeniliklerle çıkıyor.

Gülşen & Ozan Çolakoğlu imzalı 'Ara Sıcak'ın aşırı modern düzenlemesini kabul ediyor mesela. Zaten bu da onun vizyonunu ortaya koyuyor, daha modern sound'lar arayışında olduğunu, kulaklarını kapatmadığını tescilliyor.

Rock albümleri onun için riskti

Rock albümleri onun için riskti

Nilüfer'in uzunca bir süre akustik popta diretmesini 'normal' buluyorum. Müzik kariyerinde hiçbir zaman büyük riskler almadı sonuçta. Rock konseptli albümler yapması bile büyük risk değildi. Ama onun için tabii ki kocaman bir değişimdi.

Evet, Nilüfer iyi ki Şebnem Ferah'la 'Erkekler Ağlamaz'ı, Malt'la 'Ara Sıra Bazı Bazı'yı söyledi. Ama nereye kadar? Modern, cool, hafif elektronik dokunuşlar barındıran bir şarkı da gelmeliydi Nilüfer'den. Gençliği 2020'ye gelmeden de yakalamalıydı. Şanslıyız, geç oldu ama güç olmadı.

Bir 'Yakar Geçerim' olmasa da...

Bir 'Yakar Geçerim' olmasa da...

Şarkının YouTube'taki yorumlarına baktığımızda güzel geri dönüşler var. Nilüfer'in tazelenmiş imajı beğenilmiş. Ama şarkı tutmayabilir de, ki bence niceliksel anlamda tutmaması problem değil. Nitelik var çünkü. İddialı bir şarkı olsa da, örneğin Ajda Pekkan'ın 'Yakar Geçerim'i gibi kocaman bir hit değil. Ki zaten Nilüfer'den beklentimiz artık hit olmamalı. Nilüfer demek kalite demek. Siz hiç Nilüfer'in 'avam' bir şarkı söylediğini gördünüz mü? "Sen Nilüfer'sin, hayallerimizi niçin kırıyorsun?" dediniz mi?

Tekrar kendi şarkılarını yazsa...

Tekrar kendi şarkılarını yazsa...

Nilüfer gibi dev bir ismin bundan sonra 'Tik Tak'taki kadar şahane aranjelerle karşımıza çıkması gerektiğini düşünüyorum. Nilüfer, Ajda Pekkan rüzgârları estirdiği bu yolda mükemmel şarkılara imza atabilir. Ki geçmişte 'Karar Verdim' ve 'Hoşuna Gider mi?' gibi gayet eli yüzü düzgün, tatlı şarkılar yazmış bir ismin tekrar söz-beste anlamında üretkenliğini devreye sokmasını hem diliyor hem de iştahla bekliyorum...

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak