Cumartesi

06.01.2018 - 01:30

Nişantaşı’nda Palivor Çiftliği

Sitene Ekle
.  |  Ali Rıza Kardüz Tüm Yazıları »

Bu kahve-lokantanın özelliği müşterilere sadece Palivor Çiftliği ürünleriyle hazırlanan yemeklerin sunulması

Nişantaşı’nda Milli Reasürans Çarşısı içinde kendine özgü bir yeme-içme-alışveriş mekanı var. Bir tanıma göre “Ye ve Kalk Bar”, bir tanıma göre, Türk pub muftağına sahip lokanta, bir tanıma göre “Çiftlik Lokantası”…
Bu kahve-lokantanın özelliği müşterilere sadece Palivor Çiftliği ürünleriyle hazırlanan yemeklerin sunulması. İsteyenlerin, beğendikleri çiftlik ürünlerini satın alabilme imkanına sahip olmaları. Palivor Çiftliği’nin ilginç bir 
hikayesi var. 

Palivor (esas ismi: Palihor-Yüksek ağaç-Ulu) Trakya’da, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde, Bulgaristan sınırına yakın, İğneada’ya 11 kilometre, İstanbul’a 220 kilometre (arabayla 2.5 saat) uzaklıkta bir köy.

1700-1800’lü yıllarda ormanların içerisinde, şarap yapılan, hayvan yetiştirilen, genellikle Bulgar ve Rum kökenli insanların yaşadığı köylerden biri.
Mimar Ahmet Oral ile yazar Zeynep Oral’ın çocukları işletmeci Emre ve mimar Kerem Oral birlikte kurdukları mimarlık şirketiyle değişik projelere katkı yaparlarken, 240 yıl önce kurulmuş Palivor Çiftliği’ni keşfetmişler.

İğneada-Bulgaristan sınırındaki, kuruluşları 1300 yıl gerilere giden sonraları terk edilmiş, orman içindeki 17 köyden etkilenmişler. İki köyün arazilerini satın almışlar. Çağdaş bir çiftlik projesi hazırlamışlar. Geniş çiftlik arazisi içinde satılmak veya kiralanmak için çiftlik evleri inşa etmişler.

Yöre halkının ürettiği ürünlerin kalitesi ve zenginliğine rağmen köylülerin ürünlerini pazarlayamadıklarını görünce, üreticiye destek vermek, daha kaliteli üretim gerçekleştirmek için, üretim ve pazarlama ağı oluşturmuşlar.

İlk mağazaları Bebek’te 

Zamanla üretim ağı ve ürün çeşidi gelişmiş. Önce bal, ardından süt ve süt ürünleri derken, peynir, unlu ürünler, et ürünleri, sucuk, salam, sosis üretimi başlamış. Palivor Çiftliği markasıyla satışa sunulan ürünler marketlerde ilgi görünce kendi mağazalarını açmaya karar vermişler. İlk mağazalarını Bebek’te açmışlar. Oral kardeşler, “İddiamız ithal edilen ürünlerin muadilini Türkiye’de ürettirmek, Trakya ve Balkan ağırlıklı ürünleri tüketiciye sunmak” diyor.
Milli Reasürans Çarşısı’ndaki Palivor Çiftliği kahvesi - lokantası, sabah 9.00’dan, gece yarısına kadar servis veriyor.Hollanda, Danimarka, Fransa, İsviçre tipi peynirlerle hazırlanan peynir tabakları 26-45 lira. Füme et tabakları 32-50 lira. Somon fümeli, Breasola’lı salata tabakları 28 lira. Mozarellalı, roast beefli sandviçler 15-25 lira. Hot dog sandviç, burger, dürüm,12-19 lira. Sosis frankfurter, bratwust, breasola, somon fümeyle hazırlanan atıştırmalık “tapaslar”, 3-20 lira arasında. Frambuazlı cheesecake ile çikolatalı sufle 14-16 TL.

Milli Reasürans Çarşısı’ndaki Palivor Çiftliği kahve-lokantasının kapalı bölümü yok. Duvar dibinde korunaklı yarı açık (soğuk havalarda ısıtmalı) bölümünde yemek yeniliyor. Karşı duvar dibindeki satış bölümünden de çiftlik ürünleri satın alınabiliyor. Hafif ve farklı şeyler yemekten hoşlananlara tavsiye ederim.
 

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.