Tekirdağ

Yerel Haber
17 Mayıs 2018 - 12:52

Nkü'de Bilimsel Bitki Ressamları Karma Sergisi

TEKİRDAĞ (AA) - Namık Kemal Üniversitesi Biyoloji Topluluğu tarafından düzenlenen Thaleia İllüstrasyon Grubunun Bilimsel Bitki Ressamları Karma Sergisi açıldı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yaşam Merkezinde gerçekleştirilen açılışa, Rektör Prof. Dr. Osman Şimşek, Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Evren Cabi, serginin bilimsel bitki ressamlığı konusunda gerçekleştirilen ilk etkinlik olduğunu belirtti.

Bilimsel bitki resminin, bitkilerin, bilimsel gerçekliğe uygun bir şekilde, sulu boya, teknik kalem, renkli kalem gibi teknikler kullanılarak ayrıntılarıyla resmedilmesi olarak tanımlanabildiğini ifade eden Prof. Dr. Cabi şunları kaydetti:

"Doğa ve bilimle işbirliği yapan bu sanatın ülkemizde hak ettiği şekilde tanınması, yaygınlaşması ve yeni ressamların yetişmesi oldukça önemlidir. Thaleia İllüstrasyon Grubu'ndan Nadiye Gezmiş, Sema Niğdeli, Kezban Sayar ve Deniz Bozok ülkemizde yetişen çok değerli ressamlarımızdandır. Üniversitemize getirdikleri sergilerinde, bağımsız eserlerinin yanı sıra, çizer olarak görev aldıkları Resimli Türkiye Florası 2 cilt eserindeki çalışmalarını da kapsamaktadır. Bu projenin 2. cildi kısa bir süre önce yayınlanmıştır. Bu eser de 53 botanikçi, 44 bitki ressamı ile 4 yılda tamamlandı. Ressamlarımızı üniversitemizde ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz."


©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.