Norveçliler haksız: Zaman bizi hayatta tutuyor

Norveç'in kuzeyindeki Sommaroy Adası'nda yaşayan 300 kişi çok acayip bir kafada. Dünyada zaman dilimine bağlı yaşanmayan ilk bölge olmak istiyorlar!

Norveçliler haksız: Zaman bizi hayatta tutuyor

Norveç'in Sommaroy Adası'ndaki 300 kişi, yaşam kalitelerini düşürdüğü gerekçesiyle ada genelinde saat kullanılmamasını istiyor. Bunun için imza topladılar, sonucu bekliyorlar.. Dünyanın en mutlu, huzurlu, sakin ülkeleri olarak kabul edilen İskandinav ülkelerindeki suç oranları dünyanın geneliyle mukayese edildiğinde o kadar düşük ki, bu yüzden edebiyatta 'İskandinav poliyesi' türü oluştu. İskandinavlar, bu huzuru bozma, hayatlarına aksiyon getirme peşinde yani. Heyecan arıyorlar.

 

 

Kağıt üstünde enteresan...

"Zamansız yaşayalım biz yahu" kafası, Türkiye'den bakıldığında komik kaçıyor. Zaten zamansız yaşıyor gibiler, niye zorluyorlar ki şartları? Bu 'zamansız yaşam' fikri kağıt üstünde enteresan tınlasa da o kadar çekici değil. Aşırı parası olanların, elindekilerinin kıymetini bilmemesine benziyor.

 

 

Bitiş ve başlangıçlar, 'zaman'la anlamlı

Norveç'teki Sommaroy adası sakinlerinin bu fikri çok anlamsız. Çünkü hayatın kıymeti 'zaman'da... Bizi hayatta tutan şey, zaman. İskandinavya'dakiler bizim niye bu kadar koşturduğumuzu anlamayabilir. Ama biz koşturarak diri kalıyoruz. Yıpransak da, gerilsek de, hayatla bu şekilde başa çıkıyoruz. Zaman, bitiş ve başlangıçları anlamlı kılan şey. Yorsa da, gerse de pozitif tarafı ağır basıyor...
 

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak