Nostradamus kimdir?

Dünyanın en tanınmış kahinlerinden olan hekim Nostradamus, yüzyıllar önce yaptığı kehanetleriyle popülerliğini koruyor ve ilgi görüyor. Peki, Nostradamus kimdir? Neden bu kadar ilgi çekiyor?

Nostradamus kimdir?

Nostradamus kimdir?

Nostradamus, (gerçek ismi Michel de Nostradame) Fransız bir fizyolog ve güvenilir bir kahindir. Farklı kaynaklara göre doğum tarihi değişmekle birlikte, 1503-1566 arasında yaşadığı bilinmekte. Nostradamus kehanetleri ve yazdığı Les Propheties isimli eseriyle tanınmakta.

Nostradamus hayatı

Nostradamus, Yahudi kökenli ancak Katolik olmayı seçen bir ailede büyümüştür. Avignon Üniversitesi'nde eğitim alırken okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Daha sonra birkaç yıl bir eczacının yanında çalışmasının ardından Montpeiller Üniversitesi'nde eğitimine devam etmiştir. Bu üniversiteden ise bir süre sonra kovulmuştur.

Nostradamus çalışmaları

Nostradamus, 1550 yılında bir almanak yazmış ve bu almanağın başarısının ardından takip eden yıllarda bu işi yapmaya devam etmiştir. O sıralarda birkaç zengin kişi için astrolog olarak da çalışmıştır. En bilinen destekçisi ise Catherine de Medici'dir. 1555 yılında ise en ünlü Les Propheties isimli, Nostradamus kehanetleri içeren kitabıdır. 

Nostradamus kehanetleri

Nostradamus kehanetleri yazarken Katolik kilisesinin dikkatini çekmemek için pek çok farklı yönteme başvurmuştur. Kilise tarafından cezalandırılmamak adına uyguladığı bu yöntemlerde çoğu zaman kelimeleri yanlış yazmayı, farklı dilleri bir arada kullanmayı ve bunun gibi çeşitli teknikleri denemiştir.

Güncelliği sürüyor

Ünlü kahin Nostradamus, Les Propheties'i yayımladıktan sonra, büyük bir destekle karşılaşmıştır. Günümüzde ise basının ilgi gösterdiği bir kahin olarak anılmaktadır. Kendisinin kehanetlerinin başarılı olduğu ve çoğunlukla gerçekleştiği söylenir. Akademik çevreler doğaüstü becerilerinin olduğunu reddeder.


Nostradamus neden güvenilir değil?

Akademisyenler kendisinin yazdığı kehanetlerin bir doğaüstü güçten kaynaklanmadığını, tamamen yanlış çeviri ve yanlış bilgi verme odaklı yorumlandığını iddia ediyor. Yine de Nostradamus kehanetleri her yıl büyük ilgi çekiyor.

Bu makaleye ifade bırak