20.02.2019 11:27 | Son Güncelleme:

Noter çalışma saatleri! Nöbetçi noter uygulaması başladı mı?

Noterler kaça kadar çalışıyor? Noterde işi olan vatandaşlar noter çalışma saatlerini araştırıyor. Bakan Gül, nöbetçi noter uygulamasının çok yakında başlayacağını duyurdu.

Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen başka görevleri yaparlar. Her asliye ve münferit sulh mahkemesinin bulunduğu yerde, o mahkemenin yargı çevresindeki noterlik işlerini görmeye yetkili olmak üzere bir noterlik kurulur. Peki noterde işi olan vatandaşlar, saat kaça kadar notere gidebilir?

NOTER ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ?

Hafta içi her gün 09.00 - 17.00 arası çalışıyor.

Hafta sonu ise noterler hizmet vermemektedir.

Noterlikler dört sınıfa ayrılır. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf noterlikler, Türkiye Noterler Birliğinin mütalaası alınarak Adalet Bakanlığınca sınıflandırılır. Bu sınıflandırmada, her noterliğin yetki çevresi içindeki nüfus, iş yoğunluğu ve noterlik geliri esas tutulur. Genellikle, aynı mahkemeye bağlı noterlikler aynı sınıftan sayılır.

 "Nöbetçi noter uygulamasına başlayacağız"  

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: "Çok yakın zamanda nöbetçi noter uygulamasını  ülkemizde görmeye başlayacağız"

 "İlk olarak nöbetçi noter uygulamasına  cumartesi ve pazarla başlayacağız. Sistemin sağlıklı işlemesini, eksikliklerin  tamamlanmasını sağladıktan sonra da hafta içi belli saatlere kadar uygulamanın  kapsamı genişletilebilir"

"Hafta içi saat 17.00'den sonra nöbetçi noter  uygulamasını hedefliyoruz. Memur arkadaşımız işten çıktı, hafta içi noter  ihtiyacı var, hafta içi de notere gidebileceği bir düzeni planlıyoruz"     

Nöbetçi noter konusunda çeşitli görüşmeler yaptıklarını, temaslarda  bulunduklarını hatırlatan Bakan Gül, kamuoyundan da destek aldıklarını dile  getirdi.  Uygulamayla, hafta içi çalışan, mesai yapanların işlemlerini hafta  sonu yapmalarının sağlanacağını ifade eden Gül, bu konuda olumlu geri dönüşlerin  olduğunu bildirdi.  Temel yaklaşımın "güven veren adalet" olduğunu vurgulayan Abdulhamit  Gül, vatandaşların yargıya güvenini artırıcı çalışmaların süreceğine işaret etti.     Nöbetçi noter uygulamasının da bunlardan biri olduğuna dikkati çeken  Gül, kurumlarla, odalarla, meslek kuruluşlarıyla görüşmelerin sürdüğünü  aktararak, şöyle devam etti:    

 "Çok yakın zamanda nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde görmeye  başlayacağız. Daha sonra da kapsamını genişleteceğiz. İlk olarak nöbetçi noter  uygulamasına cumartesi ve pazarla başlayacağız. Sistemin sağlıklı işlemesini,  eksikliklerin tamamlanmasını sağladıktan sonra da hafta içi belli saatlere kadar  da uygulamanın kapsamı genişletilebilir. Uygulama başladıktan sonra talebe,  ihtiyaca göre kapsamı genişletme, tekrar gözden geçirme mümkün olacaktır. Hafta  içi saat 17.00'den sonra nöbetçi noter uygulamasını hedefliyoruz. Memur  arkadaşımız işten çıktı, hafta içi noter ihtiyacı var, hafta içi de notere  gidebileceği bir düzeni planlıyoruz. Şu anda ilk etapta hafta sonu, cumartesi,  pazar için bunun planlamasını yapıyoruz."  Cumartesi, pazar konusunda büyükşehirlerde, illerde ayrı teknik  çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bakan Gül, çalışmaların tamamlanmasıyla  uygulamanın hayata geçirileceğini dile getirdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0