20.06.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Nükleer santrale Türk ortak geldi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) yüzde 49 hissesini Cengiz - Kolin - Kalyon (CKK) ortaklığına devredecek ön anlaşma imzalandı.

Söz konusu yüzde 49 hisseyi CKK ortaklığını oluşturan üç şirket, yüzde 16.3 olarak eşit şekilde paylaşacak. CKK - Rosatom ortaklığı ön anlaşması dün Moskova’da gerçekleştirilen Atomexpo 2017 Forumu kapsamında imzalandı.

Yönetimde rol...

Eylülde temeli atılacak projede, ilk etapta 2 bin 400 megavat kapasiteye sahip iki ünitenin inşaatı tamamlanacak. Akkuyu NGS’nin toplam maliyetinin 20 milyar doları bulması bekleniyor.

CKK Konsorsiyumu tarafından yapılan açıklamada, Rus devlet şirketi Rosatom’un, projeye Türk şirketlerinden oluşan bir konsorsiyumu dahil etme kararı aldığı belirtildi. Ortaklık sözleşmesinin 2017 sonuna kadar tamamlanmasının planlandığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Anlaşma sonunda projenin uygulanmasına yetecek bir kuruluş sermayesi oluşturularak, ihtiyaç duyulan büyüklükte kredi finansmanını çekme imkanı sağlanacaktır. Bu sözleşme aynı zamanda Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edilecek bir nükleer enerji projesinde yabancı sermayenin katılımına dünyadaki ilk örnek olacaktır.

Söz konusu yatırım, yabancı şirketlerin Rusya Federasyonu’nun yurtdışında gerçekleştirdiği projelere yaptığı en büyük yatırım olmanın yanı sıra son 17 yılda nükleer enerjiye yapılmış en büyük özel sektör yatırımı olma özelliği taşımaktadır.

Konsorsiyum, nükleer güç santralinin inşaatında, Akkuyu Nükleer AŞ proje şirketinin yönetiminde ve proje için gerekli kredi anlaşmalarının yapılması konularında aktif rol almayı planlamaktadır. Konsorsiyumu oluşturan şirketlerden biri olan Cengiz Holding, halihazırda Akkuyu NGS projesinde deniz hidroteknik yapıların anahtar teslimi inşaatında müteahhit olarak yer almaktadır.” 

2066’ya dek lisans

15 Haziran 2017’de tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Akkuyu Nükleer AŞ’ye 2066 yılına kadar enerji üretim lisansı verildi.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0