12.07.2012 12:49 | Son Güncelleme: 12.07.2012-18:45
CİHAN

Numan Kurtulmuş'tan transfer açıklaması

HAS Parti Başkanı Numan Kurtulmuş, Başbakan'dan HAS Partiyle ilgili bütünleşme daveti aldığını açıkladı. Kurtulmuş bugün yapılan görüşme sonrası bütünleşme davetinin iki partinin merkez yürütme kuruluna götürüleceğini söyledi. Böylece kulislerde konuşulan teklif resmileşti.
Necmettin Erbakan'ın liderliğindeki Milli Görüş'ün geçmişteki partilerinde birlikte siyaset yapan Erdoğan ile Kurtulmuş, tekrar bir araya gelmeye yönelik dün ilk adımı attı. Uzun süredir tartışılan HAS Parti'nin Ak Parti'ye katılımı iddiası ve Erdoğan'ın 2014'te Köşk'e çıkmasının ardından Ak Parti'nin başına geçeceği kulislerde konuşulan Kurtulmuş, dün ilk resmi daveti aldı

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Sayın Başbakanımızın, HAS Parti ile AK Parti'nin bütünleşmesi konusundaki tekliflerini, davetini bugün aldık. Karşılıklı olarak konuyla ilgili görüşlerimizi paylaştık." dedi. Kurtulmuş, iki partinin bütünleşmesiyle ilgili konunun her iki partinin yetkili kurullarında değerlendirileceğini de belirtti.

Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

İŞTE KURTULMUŞ'UN AÇIKLAMALARIBaşbakanlık Resmi Konutu'nun önünde gazetecilere görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi veren Kurtulmuş, bir süredir kamuoyunun gündeminde olan ''AK Parti-HAS Parti birleşmesi'' konusuyla ilgili görüşme yapmak için Başbakanlık Resmi Konutu'na geldiğini kaydetti.

Kurtulmuş, ''HAS Parti, yeni Türkiye'nin kurulması için fikirleriyle, görüşleriyle, söylemiyle, üslubuyla, ortaya koymuş olduğu programıyla Türkiye'de yapmış olduğu projelerle ve süreçlere olan katkılarıyla önemli bir boşluğu dolduruyor." dedi.

Bu çerçevede, HAS Parti'nin söylemlerinin Türkiye'nin siyaset çevreleri ve partileri tarafından ilgiyle izlendiğini söyleyen Kurtulmuş, ''Sayın Başbakanımızın, HAS Parti ile AK Parti'nin bütünleşmesi konusundaki tekliflerini, davetini bugün aldık. Karşılıklı olarak konuyla ilgili görüşlerimizi paylaştık." dedi.

Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan'ın kendisine, konuyu partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'na götüreceğini söylediğini belirterek, şöyle konuştu: "Bu süreçte yeni Türkiye'nin inşası konusunda bir güç birliği, bir güçlenmenin, bir birlikte mücadele etmenin uygun olacağını orada ifade edeceğini söylediler. Biz de benzer şekilde, bu daveti partimizin kurullarına, Merkez Yürütme Kurulu'na ve Genel İdare Kurulu'na götüreceğiz." Bugün kendilerine, resmen bir davet yapılmış olduğunu yineleyen Kurtulmuş, ''Biz de bu çağrıyla ilgili görüşlerimizi, partimizin ilgili kurulları kararını verdikçe, kanaati oluştukça kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

''Bizim derdimiz ne Numan Kurtulmuş olarak ne de HAS Parti'de mücadele eden arkadaşlarımız olarak hiçbirimizin bir makam, mevki beklentisi yoktur. Böyle olmadığını da zaten bütün Türkiye biliyor." diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni dönemde, yeni süreçlerde yeni Türkiye'nin inşası için bizim de baştan beri söylediğimiz ilkeler, prensipler çerçevesinde bir güç birliği imkanı, bir bütünleşme imkanı olabilir mi bunları müzakere edeceğiz ve konuyu şeffaf bir şekilde bütün kamuoyuyla bütün milletimizle birlikte paylaşacağız. Parti içinde arkadaşlarımızla bu konuları görüşeceğiz ve en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacağız."

BEKAROĞLU: NUMAN BEY YANLIŞ YAPTI

Kurtulmuş’un açıklamalarına partisinden ilk tepki İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu’ndan geldi. Bekaroğlu, twitter hesabından yaptığı açıklamada “Numan Bey'e yanlış yaptığını, bu işin doğru olmadığını söyledim. Kendisi ile kişisel olarak vedalaştım” dedi.

Bekaroğlu, yarın 11.00'de Halkın Sesi Partisi İstanbul İl Binasında Zeki Kılıçaslan'la birlikte basın toplantısı yapıp düşüncelerini açıklayacaklarını belirtti.

HAS PARTİ KARARI PAZAR GÜNÜ AÇIKLAYACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetinin değerlendirildiği Has Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sona erdi. Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında yapılan MYK sonrasında açıklama yapılması bekleniyor. Toplantı sonunda bu konuda bir karar alınmadığı öğrenildi. Kararın pazar günü yapılacak il başkanları toplantısı ve Genel İdare Kurulu'nda görüşüldükten sonra alınacağı öğrenildi. (Cihan)

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0