15.04.2008 00:52 | Son Güncelleme:
Haluk Atalay

O artık tüm dünyanın barış güvercini oldu

İtalya Başkonsolosluğu önünde bir konuşma yapan CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ayça Betül Kını, “Pippa, ölümüne üstlendiği barış yürüyüşünü, hafızalardan asla silinmeyecek bir finalle tamamladı” dedi

O artık tüm dünyanın barış güvercini oldu

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde cinayete kurban giden ‘Pippa Bacca’ ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo’nun cenazesi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ile Mor Çatı’ya üye bir grup tarafından ülkesine uğurlandı.
Di Marineo’nun anısına İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde de bir taziye köşesi oluşturuldu. Başkonsolosluk binası önünde dün 12.00’de bir açıklama yapan CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ayça Betül Kını, ‘Barış Gelinimiz’ diye nitelendirdiği Bacca anısına kadın, insan ve dünya vatandaşı olmanın verdiği sorumlulukla toplandıklarını söyledi.
Alçakça işlenen bir cinayet yüzünden siyahlar giymek zorunda kaldıklarını belirten Kını, “Barış gelinimiz olan Pippa Bacca’nın barış yolculuğu sanıldığı gibi yarım kalmadı. Pippa, ölümüne üstlendiği barış yürüyüşünü, hafızalardan asla silinmeyecek bir finalle tamamladı. O sadece İtalya’nın değil, Türkiye’nin ve tüm dünyanın barış güvercini oldu. Biz Cumhuriyet kadınları olarak, dünyayı savaştan ve şiddetten arındırmak için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sen huzur içinde uyu, seni hiç unutmayacağız” dedi.
Bacca’nın kız kardeşi Antonietta Pasqualino da, Türkiye’de çok büyük bir sevgi ve yardım gördüğünü belirterek, “Bu da gösteriyor ki Pippa’nın yolculuğu işe yaradı” diye konuştu. 

Alkışlarla...
Bacca’nın cesedinin bulunduğu özel cenaze hizmeti veren şirketin Dolapdere’deki merkezinin önünde de Küresel BAK, ÖDP ve Mor Çatı üyeleri buluştu. 100 kişilik topluluk, Bacca’nın fotoğraflarıyla “Pippa Bacca’nın barış mücadelesini yaşatacağız”, “Tacizci, tecavüzcü, erkek şiddetine hayır” yazılı dövizler ve “Barış” yazılı flamalar taşıdı. ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, “Sevgili Pippa, şimdi burada barış bayraklarımızla seninleyiz. Barış için, adalet için, insanlık için buradayız. Savaşsız ve şiddetsiz bir dünya için buradayız” dedi.
Bacca’nın kardeşi Antonietta Pasqualino da sorular üzerine, “Başbakan’a ve bütün Türk halkına çok teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonra Türkiye’ye böyle trajik bir olay yüzünden değil, güzel bir tatil için gelirim” dedi.
Pasqualino, sanatçı için cenaze töreninin cumartesi günü Milano’da gerçekleştirileceğini söyledi. Tabutun üzerine yeşil bir örtü örtülürken, Pasqualino da kardeşinin çok sevdiği yeşil renkli bir fular taktı. Bacca’nın cenazesi daha sonra alkışlarla ve sloganlarla ülkesine uğurlandı.

Gül’den telefonla başsağlığı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya telefon açarak Di Marineo için başsağlığı diledi. Gül’ün, “Bir barış elçisi olması üzüntümüzü daha da artırmıştır” dediği, Napolitano’nun da Türk halkı ve yöneticilerinin olay karşısında gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür ettiği öğrenildi.

Adına sergi düzenlenecek
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) yazılı bir açıklama yaparak, İtalyan sanatçı Pippa Bacca cinayetini kınadı. Yapılan açıklamada, UPSD olarak Bacca adına İtalyan Kültür Ateşeliği’yle temasa geçilerek, her ülkeden bir sanatçının katılımının sağlanacağı “Pippa Bacca ve Barış” adlı uluslararası bir sergi düzenleneceği belirtildi.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0