03.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
DHA

O doktorlar için soruşturma açıldı

Dicle Üniversitesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kadiroğlu, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryenle doğumuna girmeyen doktorlar için dekanlık tarafından soruşturma açıldığını belirtti

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği’nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatıyla ilgili yaşanan olaylar ile ilgili açıklama yapan Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, olayla ilgili dekanlığın soruşturma başlattığını söyledi. 
Siirt’te yaşayan ve eşinden HIV virüsü kaptığı belirtilen hamile C.K.’nın (27), Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği’ndeki sezaryen ameliyatına doktorların riskli bulmaları nedeniyle girmediği, ameliyata girmeyi kabul eden bir kadın asistan doktorun eline de ameliyatta kullanılan iğnenin battığı ortaya çıkmıştı. 

‘Biz sahip çıktık’
Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen DÜ Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, doğum için Siirt’ten Diyarbakır’a gelen HIV taşıyıcısı C.K.’nin diğer hastanelerce kabul edilmediğini, hastaya DÜ hastane yönetiminin sahip çıktığını söyledi. Kadiroğlu, operasyon esnasında eline kaza eseri sütür iğnesi batan asistan doktorun tedavi sürecinin başlatıldığını belirterek, “Asistan doktora istirahat verilmiştir” dedi.
C.K’nin, doğumun ardından bebeğiyle taburcu edildiğini aktaran Kadiroğlu, hastayı kabul etmeyen hekimlerle ilgili de soruşturma başlatıldığını ifade etti. Aynı hastanın hastanelerinde daha önce de doğum yaptığına işaret eden Kadiroğlu, virüslü hastaların tedavileri sırasında koruyucu malzeme kullanılmasının şart olduğunu aktardı. Bu tarz olaylarda genellikle çift eldiven giyildiğini belirten Kadiroğlu, “Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesini aradık ve 25  bariyerli eldiven bize gönderildi. Bu eldiven getirildikten sonra operasyon yapıldı” diye konuştu. 

‘Böyle bir anlayışı kabul etmiyoruz’

Olayla ilgili açıklama yapan Başhekim Kadiroğlu, “Öncelik olarak üzerinde durduğumuz konu ‘Ben bu hastaya bakmıyorum’, ‘Ben bu hastaya bakmam’ şeklindeki anlayışı biz yönetim olarak kabul etmiyor, reddediyoruz. Irkı, dili, dini, milleti ne olursa olsun bizim hastanemize  başvuran hastanın hastanemiz 
tarafından sahiplenildiğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

‘Meslek etiğiyle  bağdaşmıyor’

Olayla ilgili Sağlık Bakanlığı da açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi: “Kurulumuzun çalışma usulleri gereği öncelikle ilgili Üniversite tarafından gerekli soruşturmalar yapılarak sonucun, Sağlık Meslekleri Kurulumuza intikal ettirilmesi gerekmektedir. Sağlık Meslekleri Kurulumuz, bu safhalardan sonra  gerekli çalışmaları yapacaktır. Hasta seçmek gibi meslek etiğiyle bağdaşmayan davranışlara gerekli yaptırımların uygulanacağının 
bilinmesini istiyoruz.”

‘HIV riski taşıyor’

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalında Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, eline iğne batan asistan doktora HIV bulaşıp bulaşmadığı sorusuna, “Risk tabii ki var. Normalde HIV pozitif bir hastadan bir iğne batması durumunda binde 3 ile yüzde 5 arasında bir bulaşma riski var” dedi. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0