Ege

27.09.2010 - 21:52

O öldürülen, işkence gören bebekler dilleri olsa neler diyecekler?

Sitene Ekle
Yaşam Güzeldir  |  Banu Şen banu.sen@dogangazetecilik.com.tr Tüm Yazıları »

ANNEYİM ben... Ateşi çıktığında başında uykusuz beklediğim, bir yeri ağrıdığında benim canımın daha da yandığı, gözünden bir damla yaş aksa içimde denizler büyüttüğüm, gözümün içi gibi baktığım bir kız çocuğunun annesiyim.
Benim gibi milyonlarca anne var... Anneyiz biz. Alnında bir sivilce bile çıksa içim acır. Yüzünü üzgün görsem, kalbimde fırtınalar kopar. Biraz halsiz, mutsuz görsem çırpınırım etrafında.
Anneyim ben... Canımdan büyüttüğüm parçama ufacık zarar gelse, gözüm hiçbir şeyi görmez. 
Anneyiz biz; onlarla ağlar, onlarla güleriz.
Biraz hastalansa gece - gündüz başında nöbet bekleriz, dokunmaya kıyamayız, bakmaya doyamayız.

Yaşama amacı sadece o
İnsan bir kere anne oldu mu, dünyaya gelme amacı, nefes alma amacı, yaşama amacı sadece “o” olur. Dünya onun üstüne kurulur artık da; ona bir zarar gelse, onun canı biraz yansa dünyayı yıkasın gelir.
Ben anneysem, biz anneysek; onlar ne peki?
Çocuğunu döven, çocuğunu döve döve öldüren, işkence eden, üzerinde sigara söndüren, yere ata ata felç eden, yumruklaya yumruklaya gözünü kör eden... Onlar ne peki? Dokunmaya kıyamayacağın minicik bir canı bu hale getiren anne olabilir mi? 

Bir anne müsveddesi
Çocuğunu döven, öldüren anne haberleri artıyor gün geçtikçe... Ama son haftalarda iyice çoğalmadı mı bu caniler?
Geçen hafta, Mersin’de bir anne müsveddesi çıktı ortaya. Gözyaşları içinde gazetecilerle konuştu. Minik bebeğin kan çanağı içinde, yuvalarından fırlamış gözlerinin görüntülerini ne yazık ki kapatamadı o timsah gözyaşları. A.A. çocuğunu birkaç defa düşürdüğünü gözündeki ve vücudundaki şişliğin de bu nedenle olduğunu, ayrı yaşadığı eşine de korktuğu için bu durumu söyleyemediğini anlattı. Ekledi    bir de; o da eşinden ve ailesinden şiddet görmüş!!
İnanan var mı bilemem? Ama bir gerçek var ki; farz edelim ki söyledikleri doğru, çocuğunu yerlere düşürüp bu hale getiren ve psikolojik sorunları olduğunu söyleyen bu hanımın nasıl çocuk büyüteceği?Günahları hiç kalkmaz
Ya birkaç günlük bebeklerini öldürüp oraya buraya atan, gömen, yok etmeye çalışanlar? Hepsinin başlığı neredeyse ortak: “Yasak aşk bebeğini öldürdü!”
Ya yasak aşk yaşadıkları erkeklerle bir olup bebeği öldürürler, ya da yok etmeye çalışırlar... Bilmezler o günahsız bebeği yok etseler de günahlarını ortadan kaldıramazlar. Bir günlük bebeği dövüp, boğup, gömüp, terk edip ortadan kaldırmaya çalışan bu caniler de insanlıktan nasibini almamıştır. 

Ağaç kovuğundan çıktı
Geçen hafta Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde nikahsız yaşayan E.A. (24) ile T.S. (55) dünyaya gelen kız bebeğini, rutin kontrole götürmeyince, Sağlık Ocağı görevlileri şüphelendi de gerçek ortaya çıktı. Minik bebek bir ağaç kovuğunda, annesi babası tarafından öldürülüp terk edilmiş bulundu. Kimbilir daha bulunamayan hangi çöplükte, hangi ağaç dibinde kaç tane bebek ölüsü unutulup gitti?
Belki annesi-babası onu öldürmeye çalışırken dili olsa o ve onunla aynı kaderi paylaşan öteki bebekler neler diyecekti? Tıpkı yine anneleri tarafından işkence gören diğer bebekler gibi?
O bebeklerin dilleri olsa neler diyeceklerdi? Ama dilleri yoktu ve suçları öyle bir annenin evladı olmaktı...

Binbir Gece Masalları'nda Şah'a her gece masal anlatarak onu oyalayan, bu yolla ölümden kurtulan kimdir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.