03.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
GİRESUN AA

O terörist nasıl kaçtığını anlattı

Giresun’un Yağlıdere ilçesi kırsalında kar temizleme çalışması yapan Karayolları ekiplerine teslim olan bölücü terör örgütü üyesi Hasan Demir’in, savcılık ifadesinde, örgütten nasıl kaçtığını anlattığı öğrenildi.

Espiye Adliyesi’nde çıkarıldığı mahkemece 29 Aralık’ta tutuklanan “Agit Van” kod adlı Demir’in (24), Espiye Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede, 2015’te İstanbul’da katıldığı örgütün Tunceli dağ kadrosunda yer aldığını belirtti. 
Yayla evlerine çıkmış
PKK’lı Demir, Sivas ve Erzincan’da bazı eylemlere katıldığını itiraf etti. Erzincan’dan Giresun’un Yağlıdere ilçesi kırsalına 12-15 gün sürede ulaştığını kaydeden terörist, yolculuğu genelde gece yaptıklarını, yolculuğa  çıkmadan önce erzaklarını çantalarında yanlarında götürdüklerini söyledi.
İfadesinde, teslim olmadan önce Yağlıdere yaylalarında radyo dinledikleri bilgisini paylaşan terörist Demir, şunları anlattı: “Radyoda kar geleceği haberini duydum. O gece arazide kaldık. Ertesi gün oradan aşağıya doğru indik. Diğer iki örgüt mensubu ile aramızda 100 metre kadar mesafe vardı. Onlar yürümekte olduğumuz yolun virajını döndükten sonra ben fırsat bularak oradan kaçtım. Yayla evlerine çıktım. Karın başlaması ve yaşam imkanlarının çok zor olması nedeniyle teslim olmayı düşündüm.”
PKK’lı terörist, bulunduğu bölgede etkili olan kar yağışının durmasını bir hafta süreyle beklediğini ve ardından harekete geçerek kar çalışması yapan ekiplere teslim olduğunu aktararak, teslim olduğu süreçten itibaren askerlerin kendisine çok iyi davrandığını belirtti. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0