Dünya

06.01.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 06.01.2013-2:30

Obama’nın adayı Washington’ı böldü

Başkan Obama’nın bu hafta eski senatör Chuck Hagel’ı Savuma Bakanlığı’na aday göstermesi bekleniyor. Hagel, İsrail lobisini dinlemiyor, İran’la savaşa karşı çıkıyor, ABD’nin müdahaleci politikalarını eleştiriyor

Sitene Ekle

PINAR ERSOY

ABD Başkanı Barack Obama bu hafta yeni bir savaş için kolları sıvıyor. Haftalardır Savunma Bakanlığı’na eski Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel’ı (66) atamak istediği dedikoduları vardı. Washington’da farklı düşünce tarzıyla tanınan Hagel’in adaylık ihtimali bile askerleri, muhafazakarları, İsrail’i, eşcinselleri hatta Ermenileri küplere bindirmişti. Şimdi Amerikan basını hep bir ağızdan Obama’nın kararını verdiğini, pazartesi günü Hagel’i Leon Panetta’nın yerine Pentagon’un başına aday göstereceğini yazıyor.
Chuck Hagel bir zamanlar Cumhuriyetçilerin favori isimleri arasındaydı. Hatta bir ara başkan adaylığı bile konuşuluyordu. Ancak dış politika konusundaki aykırı fikirleri partiyle arasını açtı. Hagel, Irak ve Afganistan’dan askerlerin bir an önce geri çekilmesinini savunurken “Irak ve Afganistan kazanmak ya da kaybetmek üzere bizim değil” demişti. Şimdi de “İran’a karşı askeri bir müdahale tutarlı, mümkün  ve sorumlu bir seçenek değil” diyerek diyaloğu savunuyor.

“Bibi’den intikam”
İsrail lobisinin Hagel’e karşı olduğu biliniyor. Bunun tek nedeni Hagel’in İran’a askeri müdaheleye itiraz etmesi değil... Hagel bir keresinde senatör olarak görevinin İsrail lobisinden emir almak değil ABD çıkarlarını ilerletmek olduğunu söylemişti. İkinci İntifada başladığında İsrail’i detekleyen mektubu imzalamayan 4 senatörden biriydi. NYT gazetesine göre İsrail’de bazı çevreler Obama’nın Hagel’i aday göstermesini arasının açık olduğu Benjamin Netanyahu’dan “intikam” olarak yorumluyor.

Ermeniler de karşı
Ermeniler de de Chuck Hagel’in atamasına sıcak bakmıyor. Hagel 2005 yılında bir toplantıda “1915’te olanlar 1915’te kaldı. Bence bu konu tarihçilere bırakılmalı” demişti. 2008’de Amerikan okullarında Atatürk’ün okutulması gerektiğini savunmuştu. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi Direktörü Aram Hamparian geçtiğimiz günlerde “Hagel’in savunma bakanı olması bizi rahatsız eder” dedi. Böylece Hagel’in atamasının Senato’da onaylanmasının önüne bir engel daha gelmiş oldu. Şimdi Washington, Beyaz Saray’ın resmi açıklamasını ve Hagel’in onay sürecini bekliyor.

 

Vietnam gazisi
Chuck Hagel, iki madalyalı bir Vietnam Savaşı gazisi... Milyoner bir iş adamıyken politikaya girmeye karar verdi. 1997-2009 yılları arasında iki dönem senatörlük yaptı. Irak Savaşı’na getirdiği eleştiriler nedeniyle Cumhuriyetçi Parti’den dışlandı. 2009’da Obama’nın İstihbarat Danışma Kurulu’nun eşbaşkanı oldu. Hagel Atlantic Council düşünce kuruluşunun başkanı.

 

Eşcinseller karşı
Chuck Hagel’in karşısındaki bir diğer grup da eşcinseller. 1999’da Başkan Bill Clinton’ın Lüksemburg’a eşcinsel bir büyükelçi atama planlarına sert  çıkan Hagel, eşcinsel hakları gruplarının ateşi altında... Hagel geçtiğimiz günlerde bir açıklama yayınlayarak özür diledi. Ancak aktivistler orduda eşcinsel haklarının yeni tanındığı bir dönemde Hagel’in bakanlığını kabul edilemez buluyorlar.


Çevreyle uyumsuz, toplumla irtibatsız olanlara ne denir?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.