Dünya
17.10.2012 - 09:39 | Son Güncelleme: 17.10.2012-9:56

Obama, Romney'den rövanşı aldı

ABD Başkanlık seçimlerinde son derece önemli bir yer tutan tartışmaların ikinci bölümünde ABD Başkanı Barack Obama ve Cunhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney kozlarını paylaştı.Başkan Obama'nın geçen tartışmaya kıyasla son derece atak ve etkili bir profil çizdiği gözlendi.

Sitene Ekle

CİHAN

90 dakikalık tartışmada, Obama rakibi Romney'in ticari kayıtlarından, çeşitli konulardaki çelişkili açıklamalarına sert bir şekilde atıfta bulundu. Obama, kapanış konuşmasında Romney'in ne denli dindar ve aile değerlerine önem verdiğine atıfta bulunmasının ardından, Romney'in kapalı kapılar ardında başka türlü konuştuğunu savundu.

Obama, Romney'in Amerikan halkının yüzde 47'sinin federal gelir vergisini ödemek istemediğini söylediğini ortaya çıkaran Mayıs ayında bir seçim yemeği sırasında çekilen videoya atıfta bulundu. Kapanış konuşmasını Obama yaptığı için, Mitt Romney Obama'nın şu ana dek gündeme getirmediği bu konuya yanıt verme şansı bulamadı. Obama, Hoftsra Unıversitesi'nde gerçekleştirilen bu tartışmada iki kez Mitt Rommey'in söylediklerinin gerçek olmadığını belirgin bir şekilde ifade etti.

Mitt Romney, Obama'nın suçlayıcı uslubuna karşı daha çok savunmada kalırken, genel olarak Obama'nın en zayıf olduğu ekonomi politikalarına atıfta bulundu. Zaman zaman tartışmanın kızıştığı anlarda, moderator Candy Crowley birkaç kez konuşmacıları uyarmak zorunda kaldı. Tartışmanın önemli konularından biri de Libya'da ABD Büyükelçisi ile birlikte 5 Amerikalı güvenlk görevlisinin ölümü ile sonuçlanan saldırı konusu oldu.

Mitt Rommey, Obama'nın söz konusu saldırıyı bir terör saldırısı olarak tanımlayamadığını, bunu bir protesto eyleminin sonucu olarak gerçekleşmesi olarak algıladığını iddia etti. Obama ise olaydan hemen sonra Rose Garden'da yaptığı konuşmada söz konusu menfur olayı, 'active terror' (aktif terör) olarak tanımladğını söyledi.

Mitt Romney ise ABD Başkanı'nın bu ifadeleri gerçekten kullanıp kullanmadğını ısrarlı bir şekilde sorguladı. ABD televizyonları uzun sure Obama'nın Libya saldırısından sonra Rose Garden'da aslında ne dediğini tartıştı. Tartışmadan hemen sonra yapılan anketlerde Başkanlık tartışmalarının ikinci bölümünde Obama'nın daha başarılı olduğu ortaya çıktı.
 

Merakla beklenen tartışmayla ilgili 7,2 milyon tweet atıldı

ABD'de seçim çalışmaları başkan adaylarının televizyonda ikinci defa kozlarını paylaşmaları ile devam etti

Programı takip eden Twitter kullanıcılarının konuyla ilgili tartışma boyunca 7,2 milyon tweet attığı bildirildi. Günlerdir merakla beklenen ve seçimler için önemli sayılan tartışma adeta tweet aktı. Tartışmada adaylara,'Göçmenlerin Amerikadaki statüsünün düzeltilmesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz' sorusu iletildi. Sadece bu soru ile ilgili dakikada 109 bin 504 tweet atıldı. Twitter, 2 hafta önce başkan adayları arasında yapılan ilk tartışma ile ilgili 10 milyon tweet atıldığını duyurdu. Tartışma boyunca Başkan Obama toplam 44 dakika, rakibi Romney ise 41 dakika konuştu.
 


Hayalindeki tatil için Butik Oteller’de yerin hazır!


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Türk sinemasının en iyi filmlerinden olan "Selvi Boylum Al Yazmalım"ın yönetmeni kimdir?
    ©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.