Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek için Ocak ayında ne yenir bilmek gerekir. Tüketeceğiniz besinlerden verim almak için meyve ve sebzeleri zamanında tüketmelisiniz. Ocak ayında yiyeceklerinizi kontrol ederek hastalıklardan da korunabilirsiniz. Daha sağlıklı beslenmek için Ocak ayında ne yenir gelin hep birlikte öğrenelim.

Ocak ayında hangi sebzeler tüketilmeli?

Sağlığımız için sebzeleri zamanında tüketmemiz gerekiyor. Yemeklerimizin ve salatalarımızın olmazsa olmazı sebzeler, bizi birçok hastalığa karşı korur. 

Bu sebzeler: ıspanak, pırasa, pazı, lahana, Brüksel lahanası, kırmızı lahana, kereviz, brokoli, siyah turp, kırmızı turp, havuç, pancar, şalgam, kabak, karnabahar, bal kabağı, tere, maydanoz, nane, marul, roka, biberiye, soğan.

Ocak ayında hangi meyveler yenir?

Kış aylarında hastalıklardan kurtulmak için bol bol meyve tüketmeliyiz. Ocak ayında tüketilmesi gereken meyveleri nedir?

Bu meyveler: elma, portakal, mandalina, greyfurt, nar, ayva, armut, limon, muz. 

Ocak ayında hangi balık türlerini tüketmeliyiz?

Balıklar mevsimine göre tüketilmelidir. Yumurtlama dönemindeki balıkların yenilmesi sonraki balık sezonunda balıkların türlerinin azalmasına neden olur. Balık mevsimini bilerek doğru balığı tüketmeye özen gösterelim.

Bu balıklar: Uskumru, lüfer, palamut, istavrit, kefal, hamsi, tekir, kırlangıç, levrek, morina, strongilos, yengeç, yılan balığı, karides, iongilos.

Ocak ayında hangi yemişler tüketilmeli?

Ocak ayı denilince tıpkı aralık ayında olduğu gibi akıllara kestane gelir. Ocak ayında da bol bol kestane tüketebilirsiniz.