Cumartesi

04.01.2014 - 02:30

Ocak ayının yeniay ve dolunayı neler anlatıyor?

Sitene Ekle
Astroloji tüyoları  |  R.Hakan Kırkoğlu Tüm Yazıları »

Bu ay gerçekleşen yeniay ve 16 Ocak’taki dolunay son derece hızlı gelişmelere işaret ediyor

Astrolojik açıdan yeniay ve dolunaylar önemli başlangıç ve bitiş noktalarıdır. Her yeniay  zamana atılmış bir tohum gibidir, dolunaylarda ise bu tohum meyvelerini verir. En son yeniay
1 Ocak’ta Oğlak burcunda gerçekleşti ve bu yeniayda çok güçlü, dinamik, olay çıkaran temalar var. Yeniay bir yandan Oğlak burcundaki Pluton’la birleşirken, öncü burçlarda yer alan gezegenlerle büyük bir kare açı oluşturuyor. Kare açı eylem, mücadele ve motivasyon anlamına gelir. Büyük kare ise zorunlu olarak harekete geçmek ve müdahil olmakla ilgilidir. Karenin diğer uçlarında Terazi burcunda savaş gezegeni Mars, Koç burcunda Uranüs ve Yengeç burcunda Jüpiter yer alıyor. Bu görünüm içerisinde
bir yandan güçlü bir rekabet ve düşmanlık duygusu, diğer yandan milli hassasiyetleri anlatan öğeler
ve aynı zamanda yenilenme
getiren işaretler var.

Mücadele içeren koşullar gündemde
Kuşkusuz önce Oğlak burcundaki yeniayın hangi anlamlara gelebileceğini düşünelim. Oğlak düzeni, sistemi, devleti, yönetimi, kurumsal yapıları ve kontrolü açıklayan burçtur. Oğlak’taki yeniayın gücü ve baskıyı anlatan Pluton’la ve Merkür’le birleşiyor olması bu dönemde, hatta yeniaydan hemen önce başlayarak, devlete, yönetime ait konuların acil bir biçimde büyük bir hareketlilik içerisinde olabileceğini anlatıyor.
Bu konuların içerisinde istihbarat, medya ve basına ait durumların da dikkat çekebileceği görülüyor.
Doğal olarak aralık ayında yine bir dolunay sırasında başlayan operasyona ilişkin konuların yansımalarını görebiliriz. Ayrıca kendi kişisel haritalarınızda öncü burçlardan birisi (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) yükseliyorsa, bu dönemde gerek iş gerekse özel hayatınızda mücadeleci koşulların gündeme geldiğini görebiliriz. Bugünlerde iş hayatındaki konular, denge ve diplomasi gerektiren durumlar sizi daha dayanıklı ve kararlı olmaya zorluyor olabilir.
1 Ocak yeniay haritasında Boğa burcunun yükseliyor olması yine
bu dönemde istikrar, güven ve ekonomiyi ilgilendiren gelişmelere işaret ediyor. Böyle bir zaman diliminde maddi konulara odaklanma ve birikimleri koruma endişesiyle hareket edebiliriz. Ancak haritada Mars-Uranüs karşıtlığı kontrolsüz, ani şekilde gelişen durumların oldukça güçlü bir çalkantı ve huzursuzluk yaratabileceğini anlatıyor. Terazi burcundaki Mars adalete, hukuka ait konuların büyük bir gerilim içerisinde olduğunu gösteriyor.
Bu koşullar özellikle 7-8 Ocak günlerinde zirve yapabilir.
16 Ocak’ta Yengeç burcunda gerçekleşecek dolunay haritasında ise Oğlak burcu yükseliyor. Bu durumda 31 Ocak’a kadar geçecek olan sürenin de fazlasıyla olaylı
ve hareketli olacağı görülüyor.
16 Ocak’taki dolunay haritasında gücün kontrol edici yönü daha fazla vurgulanıyor. Yaşanan güç savaşları içinde yönetimi, hükümeti ilgilendiren durumlarda yeni bir değerlendirme yapma ihtiyacı var. Bu haritada Ay’ın güçlü konumda olması halkı içeren konulara işaret etmekte. Haritada krizleri açıklayan 8’inci evde yöneticileri ve liderleri sembolize eden Aslan burcunun olması yönetsel konumun stres altında olabileceğini gösteriyor.

Uzun vadeli düşünmeliyiz
Genel olarak bu hareketli dönemde günlük hayatımızda soğukkanlı davranmak, kışkırtmalara gelmemek gerekiyor. Ancak bir yandan da harekete geçmek ve
adım atmak durumunda kalacağız. Özellikle iş hayatında ve sorumlulukların ağır bastığı alanlarda tepkilerimizi düşünmeden göstermemeli, bir yandan da diplomatik olmaya çalışmalıyız.  Tüm bunlar zor olsa da, böyle bir süreçte uzun vadeli düşünerek karar vermek durumundayız.

©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.