Oğlu terör kurbanı olan annenin acısı dinmiyor

‘Tüm renklerim silindi, hayatım siyah-beyaz’

02 Ocak 2009

Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR, (DHA)

DİYARBAKIR’da tam bir yıl önce PKK’lı terörist Erdal Polat’ın patlattığı bombada ölen 7 kişi arasındaki lise öğrencisi 17 yaşındaki Eren Şahin’in annesi Oya Eronat, acısının dinmediğini ve oğlunun anılarıyla hayata tutunmaya çalıştığını söyledi. 46 yaşındaki inşaat mühendisi Oya Eronat, “Hayattaki tek varlığımı teröre kurban verdim. Tüm renklerim bilindi, hayatım siyah- beyaz” dedi. DTP’ye ağır eleştirilerde bulunan ve terörist Erdal Polat’ı bir zavallı olarak değerlendiren Eronat, “Erdal Polat’a önem vermiyorum o bir zavallı. Bir piyon. Polat’ı kullananlar utansın” diye konuştu.
Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi'nde 3 Ocak 2008 tarihinde PKK’lı terörist Erdal Polat, askeri servis aracının geçisi sırasında bir otomobile yerleştirilen bombayı uzaktan kumanda ile patlattı. Patlamada, cadde üzerinde bulunan dershaneye giden öğrenciler Eren Şahin, Melek İpek, Rıdvan Süer, Ferhat Mutlu, Engin Taşkaya, Salih Ekinci ile çocuğunu dershaneden almaya giden adliye katibi Cengiz Kaya yaşamını yitirirken, 68 kişi de yaralanmıştı.
Terör örgütü PKK'nın acımasızlığını gösteren katliamlarından biri olan saldırıda yaşamını yitiren Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi öğrencisi Eren Şahin’in evinde acı hala dinmedi. Çevresi tarafından oldukça sevilen ve öğrenim gördüğü okulun en başarılı öğrencisi olan Eren Şahin’in annesi mühendis Oya Eronat, oğlunun yerini hiç birşeyin tutmadığını, arkasından ağlamanın bile basit kaldığını söyledi.

BİR YIL ACILARLA GEÇTİ 
Tek çocuğunu teröre kurban verişinin üzerinden bir yılın acılarla geçtiğini anlatan inşaat mühendisi Oya Eronat, “Tüm renklerim silindi, hayatım siyah-beyaz” dedi. Eşinden yıllar önce ayrılan ve hayatını oğluna adayan Oya Eronat, oğlunu anılarla yaşatmaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi:
“Onun anılarını yaşatmaya çalışıyoruz, o anılarla yaşıyoruz. Ona ait herşeyi inceliyoruz. Kitaplarını okuyup defterlerindeki notlarına bakıyoruz. Anmadığımız an yok, onunla yaşıyoruz. Belki daha çok taze, belki atlatacağız bunları. Arkadaşları arıyor, onlarla konuşup avunuyorum. Arkadaşlarının bir çoğu üniversiteleri kazandı. Fen Lisesi mezunları bu yıl genellikle tıp fakültesi kazandı. Üzüntü atlatılacak gibi değil, şoku da atlatmış değiliz, kabullenmiş dee değiliz. Ne olduğunun da hala tam olarak farkında değilim. O günler ne yaşadığımı bilmiyorum, hiç bir fikrim yok. Olay günü beynim ayrılmıştı sanki, üzülemiyordum bile. Ağlayamadım hala da çok ağlayamıyorum, ağlamak çok basit bir duygu ki. Ağlamak bir duygu belirtisi bir histir, bana basit geliyor. Bu olaya ağlasam ne olacak? Benim için, çok büyük bir olay. Ama dilerim şehrimiz, ülkemiz bu terörden arınır.” 

“KORKUYLA İŞİ GÖTÜRÜYORLAR” 
Oğlunu, topluma yararlı birey olarak yetişmesi için büyük çaba harcadığını, ancak hain bir bombaya kurban verdiğini anlatan Oya Eronat, PKK’lı terörist Erdal Polat’ın zavallı bir piyon olduğunu söyleyerek DTP’li milletvekilleri ve belediye başkanlarını sert tepki gösterdi.
Oğlunun asıl katillerinin terör örgütü ve onu savunduğunu ileri sürdüğü DTP’liler olduğunu söyleyen Oya Eronat, şunları söyledi:
“Asıl katiller teröre arka çıkanlardır. Bunlar siyaset yapıyor. Kimi Meclis'te, kimi belediye başkanı. Asıl katiller onlardır. Ve onları destekleyen dış güçlerdir. Şu an da Erdal Polat adlı cani bir tetikçidir. İnşallah kurtulacağız bu seçimde onlardan. Diyarbakır halkı onları desteklemiyor. Biz asıl Diyarbakırlılar, onları istemiyoruz. Ben bunları dile getiriyorum ama bunları dile getiremeyen, çekinen binlerce insan var. Ben bu olaydan sonra aldığım tepkileri sessizce insanlardan duyuyorum. Sessizce bana, ‘bunlardan kurtulsak’ diyorlar. Ama insanların yaşam şekilleri vardır. Dükkanları, çocukları var korkuyorlar, korku imparatorluğu kurmuşlar. Demokrasi, demokrasi diyorlar ama korkuyla işi götürüyorlar. Şiddetle götürüyorlar. Terörle götürüyorlar. Acaba onları eleştiren biri bir pankart alıp çıksa anında linç ederler. Bu mu demokrasi dedikleri şey, bu mu? Sokaklarda taş atmak demokrasi oluyor, onlar eleştirildiğinde demokrasi olmuyor. Ne zaman bu şehrin sahibi oldular.” 

“KAN ÜZERİNE İNŞA ETTİKLERİ BU KALE YIKILACAK” 
Acılı anne Oya Eronat, kan üzerinden inşa edilen kalelerin yıkılacağını, kalenin asıl kendilerinin olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:
“Bu kale Diyarbakırlıların kalesidir. Kendine Diyarbakırlıyım diyenlerin kalesidir, onların değil. Hiç kan üzerine bir şey durmuş mudur bu güne kadar? Yaptıkları herşey kalleşçe, teröristin bile şereflisi vardı benim gençliğimde. Kendinlerine İRA’yı örnek alıyorlar. İRA, bile bir yere bomba koyduğu zaman önceden açardı emniyete haber verirdi. Bunlar bu kadar şerefsiz, adiler. İzliyorlar, arabaya dayanmış çocukları, arabanın etrafındaki çocukları göre göre bombayı patlatıyorlar. Artık insan demiyorum insanlıktan çıkmış bunlar. Ben o katile sinirlenmiyorum, kızmıyorum çünkü o zavallı bir piyon, zavallı olmazsa bunu yapmaz. Zavallı kullanılırken öbürleri de demokratız diye orada burada geziyorlar. İçimizin yangını anlatmakla bitmiyor. Sinir sistemlerimiz harap, birşey yapamıyoruz, düzenimiz yok, sistemizi bozuldu kendimizde değiliz. Mücadelemizi veriyoruz ama biz demokratik yollardan vermeye çalışıyoruz. Onlar gibi yapmayız. Biz elimize silah alıp da karşılarına dikilmeyiz. Dikilmeyeceğiz de. Ama savaşımızı sürdürüceğiz. İntikam değil, bu intikam zavallı insanların işi. Bizler intikamı bilmeyiz. Bizler zavallı değiliz. Çocuğumuzu kaybettik ama bir sürü evlat yetişecek, onlara karşı gelecek bir çok insan olacaktır. Buna inanıyorum” 

“OĞLUMUN KATİLİ ZAVALLI” 
Acılı anne Oya Eronat, kanlı saldırıda bombayı patlatan ve hakkında 9 kez ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istemiyle yargılanması süren Erdal Polat’ı zavallı olarak niteledi. Eronat, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bana ‘Erdal Polat bu, al eline silahı öldür’ deseler bile ben ona kurşun sıkamam. Ben kimseyi öldürmem. Erdal Polat’a önem vermiyorum o bir zavallı. Bir piyon. Polat’ı kullananlar utansın. Kendi Meclis'te kocası dağda. Bu dağdaki adam hani diyeceksiniz ki bu karı- koca farklı fikirlerde olabilir. Ama bir insan farklı fikirlerdeki biri ile evli kalamaz. Bu kardeşi değil ki seçme hakkı olmasın, ben seçim yapapmam kardeşimdir diyemez ki, eşi. Ve gidip orada oturuyor. Biz de onu orada barındırıyoruz. Bizim vergilerimiz ile maaş alıyor bu insanlar. Ama ülke olarak üzerimize ölü toprağı mı serpildi? Bunu da anlamış değilim. Hani demokrasi bu mu? Katilleri kucağımızda beslemek demokrasi mi oluyor? Eline silah alıp çıkması şart değil ki azmettiriyorlar. Bunlar azmettiricidirler. Katillerin azmettiricisidirler. Erdal Polat ceza alıyorsa bu azmettiriciler niçin yargılanmıyor? Ben onu da anlamıyorum. Erdal Polat’ın yargılanması bile basit geliyor bana.”
Bombalı saldırıda yaşamını yitiren Eren Şahin’in dayısı Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Kamuran Eronat, yeğeninin aldığı eğitim, yetiştirilme tarzı ile bir bütünlük arz ettiğini söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Kamuran Eronat, “Bu kayıp sadece bizim için değil Diyarbakır ve bütün Türkiye için bir kayıptı. Tabi bunu böyle bir çocuğun yetişmesinde hepimzin emeği olması, bizim canımızın bir parçası olması tabi ki üzüntümüzü sonsuz bir şekilde derinleştiriyor. Dolayısıyla onu özlüyoruz fakat sürekli kendisi ile ilgili duyduğumuz olumlu unusurlar, anılar zaman zaman acımız biraz olsun hafifletse de, yine o derin yara sürekli kanaymaya devam edecektir” dedi.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: