11.02.2019 09:23 | Son Güncelleme:

YSK seçmen sorgulama! Hangi sandıkta oy kullanacağım?

YSK seçmen sorgulama sayfası aktif hale geldi. Yurt genelinde milyonlarca seçmenin oldukça merak ettiği nerede oy kullanacağım sorusu ile ilgili aramalar hız kazandı. İşte milyonları yakından ilgilendiren YSK seçmen sorgulama ekranı...

31 Mart 2019 seçimlerine sayılı günler kaldı. YSK seçmen sorgulama sayfalarını erişime açtı. Milyonlarca vatandaş nerede oy kullanacağını sorguluyor. İşte seçmen sorgulama işlemini yapabileceğiniz portallar...

SEÇMEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Nerede oy kullanacağım butonu için, TIKLAYINIZ

YSK mobil uygulama için, TIKLAYINIZ

e-Devlet için, TIKLAYINIZ

Adresleri üzerinden oy kullanacağınız adrese ulaşabilirsiniz.

ÖĞRENCİLER NEREDE OY KULLANACAK?

Öğrenim gördükleri yerlerde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler  (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi  olduklarına ve kaldıkları yurt müdürlüğünden de yurtta kaldıklarına ilişkin  alacakları belgelerle bağlı bulundukları okul ve yurtların ilgili nüfus  müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve  onaylı adres beyan formunun bir örneği ile eklerini ilçe seçim kurulu  başkanlığına teslim etmeleri halinde bulundukları yerden oy kullanabilecek.

GÖRME VE ORTEPEDİK ENGELLİ SEÇMENLER İÇİN ÖNCELİK

Görme ve ortopedik engelli seçmenler oylarını, 75 yaş ve üzeri  seçmenler gibi aile bireyleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında  kurulacak sandıklarda kullanabilmek için engelli olarak kayıtlı olup olmadığını  www.ysk.gov.tr adresinden, "Seçmen Sorgulama" uygulamasından ve e-Devlet  kapısından öğrenebilecek.

YATAĞA BAĞIMLI ENGELLİ SEÇMENLER

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olanlar, 17 Ocak'a  kadar "Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu" veya 3Hastalığı Sebebiyle Yatağa  Bağımlı Olduğu" ibare yer aldığı sağlık raporu ile birlikte, www.ysk.gov.tr  internet adresinden temin edebileceği "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu"nu  doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına ya da  ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere bağlı bulundukları muhtarlığa  teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy  kullanabilecek.

Seçmenler bugünden itibaren YSK'nin "www.ysk.gov.tr" adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1