Gündem
25.07.2011 - 12:49 | Son Güncelleme: 25.07.2011-17:17

Ogün Samast 22 yıl 10 gün hapis cezasına çarptırıldı, 10 yıl sonra dışarıda

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast, karar duruşmasında "Beraatimi istiyorum" dedi. Mahkeme, "tasarlayarak adam öldürmek" ve "ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis verdi. Samast, cezasının 3'te 2'sini yatacak. 4 Yıl hapishanede yattığı süre düşülecek. Böylece Samast, 10 yıl 8 ay sonra cezaevinden çıkacak.

Sitene Ekle

Cem TURSUN/İSTANBUL, (DHA)

"BUGÜN OLSA BU OLAYI HAYATTA YAPMAM"

Çağlayan Adliyesi’ndeki 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ogün Samast ve taraf avukatları katıldı. Duruşma Samast’ın esas hakkındaki 15 sayfalık savunmasını okudu. Samast, kötü bir eğitim sonucu suça sürüklendiğini savunarak, bu durumundan faydalanan Yasin Hayal’in kendisini yönlendirdiğini iddia etti. Samast bazı gazetecilerin yazılarından etkilendiğini söyleyerek, "Ben nerden bilirdim Agos’u, vatan hainliğini, Hrant Dink’i. Onlar da vicdan katilleridir. Bugün olsa bu olayı hayatta yapmam" diye konuştu.

"OGÜN ÜSTLENMESİ YÖNÜNDE TEHDİT EDİLMİŞ OLABİLİR"

Samast’ın ardından avukatı Levent Yıldırım 29 sayfalık savunma yaptı. Yıldırım davanın soruşturma aşamasında zorla bir örgüt varmış gibi değerlendirildiğini öne sürdü. Yıldırım "Hrant Dink medya ve köşe yazarları tarafından tehdit edildi. Dink’e gelen tehdit telefonları incelenmedi. Kerinçsiz ve Levent Temiz soruşturmaya dahil edilmedi" dedi.

Samast’ın olayı yaptığını kabul ettiğini ancak olayı hiç tam anlatamadığını söyleyen Yıldırım, "Başka saiklerle üstlenmiş olabilir" dedi. Tanık ifadelerinden alıntılarla çelişkiler olduğunu ve birden fazla kisi olabileceğini belirten Yıldırım, "Samast’ın cinayeti işlediğine dair şüphe götürmez bir durum yoktur. Soruşturma genişletilmemiş Ogün üstlenmesi yönünde tehdit edilmiş olabilir" şeklinde konuştu.

"BERAATİMİ İSTİYORUM"

Yıldırım, Samast’ın silahı görünce tanımadığını ve çelişkili bilgiler verdiğini iddia ederek Samast’ın olayı yapmadığını savundu. Dink hakkında yapılan haberlerden sonra psikolojik yıpranma harekatı başladığını ve gazete haberlerinin Dink’e karşı nefret yarattığını söyledi. Yıldırım Samast’ın cezanın düşürülmesini istedi. Avukatının ardından son sözü sorulan Samast "Beraatimi istiyorum" dedi. Mahkeme duruşmaya karar için ara verdi.

TOPLAM 22 YIL 10 AY HAPİS

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Samast’a Hrant Dink’i "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan 5237 sayılı TCK’nın 82-1 uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme Samast’ın suçu işlediği tarihte 18 yaşından küçük olmasını dikkate alarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını 21 yıl 6 ay hapis cezasına indirdi. Mahkeme Samast’a "ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan da önce 2 yıl hapis cezası ve 900 TL adli para cezası verdi. Ancak yine suçu işlediği tarihte 18 yaşından küçük olmasını dikkate alarak cezayı 1 yıl 4 ay hapis cezası ve 600 TL adli para cezasına indirdi.

Mahkeme, Samast’a "tasarlayarak adam öldürmek" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

AVUKAT ÇETİN KARARI DEĞERLENDİRDİ

Çağlayan Adalet Sarayı önünde açıklama yapan Dink’in ailesinin avukatı Fethiye Çetin kararı değerlendirdi. Çetin, “Ogün Samast’ın öldürme ve ruhsatsız silah kullanma suçlarıyla ilgili ayrılan dosyasında bildiğiniz gibi karar verildi. Ceza hukukunun amacı hepinizin bildiği gibi sadece adaletin gerçekleştirmesi değil, aynı zamanda toplumsal barışın korunması, bütün farklılıklarımızla bir arada yaşama kültürünün sağlanmasıdır" dedi.

“MAHKEME ALT SINIRDAN UZAKLAŞTI, ÜST SINIRA YAKLAŞARAK CEZA VERDİ"

“Ogün Samast’ın içinde bulunduğu örgüt, her şeyden önce birlikte yaşamımızı tehlike altına sokan ve sadece bu günümüzü değil, geleceğimizi de ilgilendiren son derece tehlikeli bir suç işlemişlerdir. Bu nedenle biz mahkemeden bu kıstasın yoğunluğu, ırkçı nefret saiki ve birlikte yaşama kültürümüzü yok eden kasıtları nedeniyle ağırlaştırılmış haliyle yani kanunda yazılı hakların üst sınırından ceza verilmesini talep etmiştik. Mahkeme bugün tasarlayarak öldürme suçuna uyan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yaş küçüklüğü nedeniyle bir indirim yaptı ama, kanunda bunun hadleri şöyle yazılmıştır. 18 yıldan 24 yıla kadar hapis. Mahkeme 21 yıl 6 ay cezaya hükmetti. Yani alt sınırdan uzaklaştı, üst sınıra yaklaşarak ceza verdi. Yine aynı şekilde 6136 sayılı kanunla ilgili olarak ta alt sınır 1 yıl olmasına rağmen 2 yıl verdi. Ancak ceza kanunun 62. maddesinde öngörülen indirimi yapmadı, savunmalara bu anlamda itibar etmedi. Bu suçla Ogün Samast’ın davaları elbette bitmiyor. Örgüte dahil olma suçuyla ilgili davası devam edecek" diye konuştu.

SAMAST'IN AVUKATI “YARGITAY’IN KARARI BOZACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Ogün Samast’ın avukatı Levent Yıldırım ise, “Tasarlayarak adam öldürmekten ceza verildi. Olayda tasarlamanın uzaktan yakından alakası yok. Ogün’ün son ana kadar kafası karışık ne yapacağını bilmiyor. Birçok yönden Yargıtay’ın kararı bozacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

SAMAST, 10 YIL 8 AY YATACAK

Ogün Samast, Ceza İnfaz Kanunu uyarınca 22 yıl 10 ay hapis cezasının 3’te 2’sini yatacak. O da 14 yıl 8 aya geliyor. Samast’ın tutuklandığı tarihten beri 4 yıl cezaevinde olması da hesaplanarak yattığı süre cezasından düşecek. Böylece Samast, 10 yıl 8 ay daha cezaevinde yatacak.

BABA SAMAST: BU KADAR CEZA BEKLEMİYORDUK

Osman ŞİŞKO/ TRABZON, (DHA) - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürmekten yargılanan Ogün Samast’ın, 22 yıl 10 ay ceza alması ailesini şoke etti. Baba Ahmet Samast bu kadar ceza beklemediklerini söylerken, fenalık geçiren anne Havva Samast da hastanelik oldu.

Ogün Samast’ın, tasarlayarak adam öldürmek suçundan 21 yıl 6 ay, Ruhsatsız silah taşımak suçundan da 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldığının açıklanmasının ardından Trabzon’un Pelitli Mahallesi’nde yaşayan ailesi de şok geçirdi. Anne Havva Samast, haberi alınca fenalık geçirerek hastaneye kaldırıldı. Havva Samast, serum tedavisinin ardından taburcu edildi. Baba Ahmet Samas ise çevresine, "Bu kadar ceza beklemiyorduk. Şaşkına döndük, şok geçirdik" dedi.

 

OGÜN SAMAST'IN SORGUSUNDAN ÇARPICI BÖLÜM:

 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıTurist Ömer tipini peyazperdede canlandıran sanatçı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
"Ayağında Kundura" türküsüyle ünlenen "İmparator" lakaplı sanatçı kimdir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX