Okan Bayülgen’in Nusret eleştirisi artık bakış açısı değiştirmeli

Okan Bayülgen geçtiğimiz yıllarda 'salt bea' hareketi ve etleri tokatlama şovlarıyla dünyaca tanınan Nusret'i eleştirdi ve eti pişirmeye hazırlarken yaptığı şovu 'sapkın ve ahlâksız' bulduğunu açıkladı. Geçen gün yine bir programda “Hemen bu aptalca modadan geri dönelim” diyerek okları bir kez daha Nusret'e çevirdi.

Okan Bayülgen’in Nusret eleştirisi artık bakış açısı değiştirmeli

Çocukluğumuzda bize öğretilen; yere düşen ekmeği alıp öptükten sonra başımıza koymaktı. Ekmek her zaman yukarıda taşınırdı. Alışverişten sonra alınan malzemeler yere koyulmazdı. Tabağımızdaki yemeği yarım bıraktığımızda arkamızdan ağlardı. Kısaca, yemeğe duyulan bir saygı vardı. Nimetle şaka olmaz, ziyan edilmez, reklam edilmezdi.

 

Bu moda Türk toplumuna, örf ve adetlerine ne kadar uygun?

Her şeyden öte bizim büyük bir saygıyla kutladığımız Kurban Bayramımız var. Dualarla, okunmuş bıçaklarla kesilen hayvanlardan, yine dualarla pişirilen etlerden ne oldu da şov uğruna tokatlanan, bıçakla fırlatılan etlere alkış tutar olduk?

Yemek yemek için gittiğimiz restoranlarda dikkat çekici bir ibare var. “Bu et İslami koşullara uygun kesilmiştir.” Şimdi akıllara şöyle bir soru gelmiyor mu: İslami koşullara uygun kesilen et, ahlâki koşullara da uygun kesiliyor mu?

 

 

Şovların delisi like'ların kölesiyiz

Daha fazla ‘like’ alacağım, daha çok tıklanacağım, dikkat çekeceğim diye yapmadığımız şov kalmadı. Sırf sosyal medyada paylaşmak için manzaralı selfie çekerken düşüp hayatını kaybeden insanlar gördük. Ya da sırf popüler kültüre uyum sağlamak, sosyal medyada varlığını kanıtlamak için asgari ücret alıp bir aylık mutfak masraflarını bir akşam yemeğinde harcayıp çektiği fotoğraflar hava atan bir kitle var.

Sosyal medyadaki 'like' aşkı Nusret’i de cezbetmiş olacak ki, o da etlerle yaptığı enteresan şovlarla popüler kültürün bir öğesi olmak istedi. İşin garip kısmı başardı da. Üstelik bir kişi de çıkıp demedi ki, “Yahu sen bizim dualarla kestiğimiz eti hangi mantıkla tokatlıyorsun?”

 

 

Bu sorular sorulmadığı için Nusret ve türevleri çoğaldı.

Umarım bu yazı okuyanlara farklı bir bakış açısı kazandırıp, etle yapılan şovların örf ve adetlere uygun olup olmadığını sorgulatabilir...

Bu makaleye ifade bırak