Oku oğlum, baban gibi: Zuckerberg nerdeyse fast foodcu oluyormuş!

Mark Zuckerberg'in babası, oğluna Facebook'u kurmadan önce bir teklifte bulunmuş: "Gel sana bir fast food restoranı açalım evlat..." Baba öğütlerini dinlememek bazen işe yarayabiliyor demek ki.

Oku oğlum, baban gibi: Zuckerberg nerdeyse fast foodcu oluyormuş!

Baba mesleklerinin güvenli alanı

Baba mesleklerinin güvenli alanı

Kimimiz, babasına ait bir işletmeyi devam ettirmeyi tercih ediyor. Kimimiz, babasına ait bir şirkette göreve gelmeyi bekliyor. Kimimiz ise babasının gösterdiği kariyer yolunu takip ediyor. Peki ama, böyle yapmadığımız zaman kötü mü oluyor?

Elbette aile şirketlerinin sağladığı bir 'güvenli alan' var. Elbette, büyükler bir şey söylüyorsa iyiliğimize... Fakat yalnızca onlardan gelen önerileri dikkate alarak yaşamak da pek sağlıklı değil sanki.
 

Baba öğütlerinin güvenli alanı

Baba öğütlerinin güvenli alanı

Aile büyüklerinden duyulan öğüt ve tavsiyeler, genellikle işe yarar. İşe yaramasının sebebi ise, 'tecrübeyle sabit' olmalarıdır. Fakat günler, aylar, yıllar geçerken günün dinamiklerine uygun pozisyon alıp açıkları doldurmak ve yeni fırsatlara göz dikmek de lazım.

Aileden gelen öğütler, güvenli bir alan yaratıp "Ne söylediyseniz yaptım, yine de olmadı mı yani?" deme şansı verse de, bazen kendi yapabileceğimiz işleri askıda bırakmamıza neden oluyor.

Güvenli alandan çıkma inisiyatifi size kalmış. Fakat çıkarsanız, daha renkli bir iş ve sosyal hayata adım atmış oluyorsunuz.
 

"Benden sana baba tavsiyesi..."

"Benden sana baba tavsiyesi..."

15 yıl önce Facebook'u kurarak hayatımızı kökünden değiştiren Mark Zuckerberg, Harvard'a kabul edilmeden önce, babasından sağlam bir teklif aldı. Baba Zuckerberg, Mark ve kardeşlerine, "Yavrum, ya size bir fast food dükkanı açalım ya da üniversiteye gidip iyi bir şeyler yapacağınızı düşünüyorsanız onu yapın" dedi.

"Hiç değilse kazandığını bil evladım"

"Hiç değilse kazandığını bil evladım"

Baba Zuckerberg iyi niyetli elbette. Çocuklarının işsiz kalmasını, uzun yıllar okulu bitirmekle uğraşmasını izlemek yerine bir an evvel 'ellerinin ekmek tuttuğunu' görmek istiyor. Ne var ki, çocuklar bu fikre yanaşmıyor. Özellikle Mark, kendi kendine büyümek istediğini ifade ediyor.

Fakat Zuckerberg durmadı

Fakat Zuckerberg durmadı

Mark Zuckerberg, Harvard'dan kabul aldıktan bir süre sonra, bu yıl 15'inci yılını kutlayan Facebook'un temellerini attı.

O Facebook ki nelere kâdir. 'The Facebook' ismiyle ve Harvard'a özel kurduğu site, daha sonra üniversiteyi aşıp, dünyanın her yerine yayıldı.

Koskoca Facebook yahu!

Koskoca Facebook yahu!

Bir fast food restoranına karşılık, bir dünya devi... Zuckerberg, babası tarafından yapılan teklifi epey ciddiye almış ve içten içe belli ki "Hayır efendim, ben böyle işler yapmayacağım!" demiş. Babaları dinlememek bazen işe yarıyor mu ne?

Ya kabul etseydi?

Ya kabul etseydi?

Peki, Mark'ın babasının teklifini kabul ettiği alternatif evrenlerde acaba şu an neler oluyor?

Sosyal medya kavramının başlangıcı olan Facebook, varlığıyla pek çok şirketin ve platformun kurulmasına zemin hazırladı. Şu an WhatsApp ve Instagram gibi diğer devlerin de sahibi olan şirket, hiç var olmasaydı neler yaşanırdı bu 15 yılda? İnternet, genişlemek için kendisine nasıl bir yol bulurdu? 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak