Eğitim

Okul başarısında başrolü, kitap okuma alışkanlığı alıyor!

Doğru Cevap Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, okuma alışkanlığının aynı zamanda okul performansı üzerindeki olumlu etkilerini olduğunu ifade etti.

Okul başarısında başrolü, kitap okuma alışkanlığı alıyor!
1/5
Eğitim- 14.3.2018 - 15:12

Kitap okuma alışkanlığı başarıyı 4 kat arttırıyor

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kitap okumanın bizlere kattığı birçok değerin yanında çocuklarımız için okul başarına doğrudan etkiliyor. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yılmaz’ın Ankara’da yaptığı ve öğrenci başarısının çeşitli açılardan ortaya konulmaya çalışıldığı araştırmada, 100 ilköğretim 8. sınıf öğrencisine bir anket uygulandı. Okuma alışkanlığı sonuçlarının öğrencilerin not ortalamalarına yansıdığını söyleyen Yılmaz; okumayı ‘Az seven’ öğrencilerin sadece yüzde5’inin not ortalaması ‘Pekiyi’ iken, okumayı çok seven öğrencilerin yüzde 20’sinin not ortalamasının ’Pekiyi’ olduğuna işaret etti. Güçlü okuma alışkanlığına sahip (ayda 2 kitap ve daha fazla okuyan) öğrencilerin yüzde 14’ünün not ortalaması ‘Pekiyi’ iken, hiç kitap okumayan öğrencilerin sadece yüzde 1’inin not ortalamasının ‘Pekiyi’ olduğu açıklandı. Araştırmaya göre okuma alışkanlığı düzeyi düştükçe öğrencilerin not ortalamasının da düştüğü belirtildi.


©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.