Yeni eğitim ve öğretim döneminin açılmasının yaklaşmaya başladığı şu tarihlerde,  öğrencileri ve velileri bir alışveriş telaşı aldı gidiyor. Özellikle okul çantası seçiminde oldukça titiz davranmak gerekiyor. Çünkü okul çantası,  hem bel ve kemik sağlığı açısından oldukça önemli hem de uzun yıllar kullanılabilmesi açısından oldukça kaliteli bir seçim yapılması gerekiyor.

Kaliteli okul çantası bulmakta zorlanıyor ve model seçiminde bir türlü emin olamıyıorsanız ilk olarak sizlere birkaç model tanıtabiliriz. 

İşte erkek öğrenciler için seçmiş olduğumuz okul çantası modelleri… 

Çanta seçiminde özellikle konforlu ve kullanışlı çanta seçmek oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu durum çantanın hem uzun süre dayanmasına hem de bel ve sırt bölgesinde gelişebilecek ağrıların önceden önlenmesini sağlıyor. Sizin için seçtiğimiz erkek okul çantası modelleri okul çantası 

 

 

Lumberjack- fiyatı: 89 tl 

Lumberjack- fiyatı 115 tl 

Lumberjack- fiyatı: 69 tl 

Faber castel- fiyatı: 59 tl 

Lumberjack- fiyatı: 84 tl 

Faber castel- fiyatı: 94 tl

 

Faber castel- fiyatı: 95 tl 

Lumber jack- fiyatı: 94 tl 

Lumberjack- fiyatı 165 tl 

Kız öğrenci okul çantası modelleri

Kız öğrenciler için okul çantası modellerinde çok fazla çeşit mevcut. Ancak velilere tavsiyemiz kız öğrenciler için okul çantası seçerken renginden ve süsünden ziyade konforuna önem vermek. Sizler için araştırıp seçmiş olduğumuz kız öğrenci okul çantası modelleri size çanta seçiminde yardımcı olacaktır.

İşte kız öğrenciler için seçmiş olduğumuz okul çantası modelleri

Çekçekli okul çantası - fiyatı 108 tl 

81 TL 

84 TL 

179 TL 

84 TL 

Çekçekli okul çantası 108 TL

95 TL 

85 TL 

45 TL 

55 TL 

Öğrencilerin okulda kullanmış oldukları çantalar, ilerleyen zamanlarda ciddi kas ağrılarına ve kemiklerde eğilmelere sebebiyet verebilir. Bu nedenle okul çantası seçerken bir takım noktalara dikkat etmek gerekir. Okul çantası nasıl seçilmeli sorusunun cevabını henüz bilmiyorsanız sizler için araştırmış olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz. 

Okul çantası nasıl seçilmeli?

Sırt çantası tek taraflı olarak taşındığında ‘skolyoz’ olarak isim verilen omurganın yana kayması olarak isim verilen bir hastalığa sebebiyet verebilir.  Ağırlığın tek tarafa bindirilmesi o bölgeye olan baskıyı normalden daha fazla arttırmaya sebebiyet verebilir.  Tek taraflı omurgaya yüklenmekte ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Bu nedenle okul çantalarının…

1. Geniş yumuşak askılı ve iyi omuz pedi olan sırt çantası seçin.
2. Çantada yer alan sırt pedinin iyi ve kaliteli olanlarını tercih etmeye çalışın. Aksi taktirde çantanın içerisinde yer alan kitaplar ve defterlerin sivri ucu sırtınıza batarak rahatsız edebilir.
3. Üzerinde tekerlek olan Roler sırt çantası özellikle çok ağır taşıyan öğrenciler için merdiven çıkarken daha rahat olabilir.
4. Okul çantasının askılarını iki omuza ağırlık binecek şekilde yani eşit olarak ayarlayınız. Böylelikle tek bir omuza ağırlık yüklenmesini engellemiş olursunuz. 
5. Sırt çantasının her iki askısını da kullanarak iki omzunuza geçirin. Sırt çantanızı tek omuz ile taşımayın.
6. Okul çantasını seçerken aynı zamanda bel bölgesinde kayış olanları da tercih etmeye çalışın. Bu şekilde ağırlık her bölgeye eşit olarak dağılacaktır. 

Okul çantalarının ağırlığı nasıl olmalıdır?

Okul çantasının ağırlığı vücut ağırlığının ortalama yüzde 10-15’i kadar olmalıdır. Bu oran ilkokul  çocuklarında 3-4 kg, diğer çocuklar da ise ortalama 5-8 kg arasında olmalıdır.