Eğitim

04.01.2012 - 10:27 | Son Güncelleme: 04.01.2012-10:30

Okul müdürlerinin atamaları

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, eğitim kurumlarının yöneticilerinin atanmasında "sözlü sınav uygulanmaması" talebiyle MEB’e yazılı başvuruda bulundu.

Sitene Ekle
Okul müdürlerinin atamaları

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, eğitim kurumlarının yöneticilerinin atanmasında "sözlü sınav uygulanmaması" talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulundu.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kanun Hükmünde Kararname ile teşkilat kanununda değişikliğe gidildiğini anımsattı.

Kararnamede, "Okul ve kurum müdürleri; yazılı ve/veya sözlü olarak yapılacak okul veya kurum müdürlüğü sınavında başarılı olmak kaydıyla, hizmet süreleri, performans ve yeterlikleri dikkate alınarak il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından atanır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir" hükmünün yer aldığını belirten Koncuk, bakanlıkça yayımlanacak "Milli Eğitim Bakanlığı Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde" yapılacak olan değişiklik ile okul ve kurum müdürlerinin sözlü sınava tabi tutulacağı yönünde bir takım basın yayın organlarında haberlerin yer aldığını kaydetti.

Sözlü sınavların objektiflikten uzak, adam kayırmacılığa müsait ve denetimi zor uygulamalar olduğunu ifade eden Koncuk, "Bu nedenle kişilerin bilgi ve yeteneklerinin ölçüldüğü sınavların objektiflikten en uzak yöntem olan sözlü sınav uygulaması yanlıştır" görüşünü savundu.

Koncuk, bu nedenle Bakanlığa yazılı başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Sendika tarafından gönderilen yazıda, bakanlıkça 2004 yılında yayımlanan "Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliğin"de mülakat sınavına ilişkin hükümlerin yer aldığı anımsatıldı.

Bu hükmün Danıştay tarafından yürütmesinin durdurulduğu hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:"Yazılı sınavlar sonucunda mesleki yeterliliğini kanıtlamış olan kişilerin yazılı sınava ek olarak sözlü sınava tabi tutulması sınava giren adaylar arasındaki eşit yarışı zedeleyecektir. Sözlü sınava giren her aday için sözlü sınavın iptali amacı ile davaların açılabileceği, Danıştay tarafından aranılan kriterlerin uygulanmadığı gerekçesi iptal kararlarının verilebileceği, her yargılamada dosyaların bilirkişilerce inceleneceği, bu incelemeler neticesinde ödenecek ücretlerin ve ücreti vekaletlerin iptal kararları ile birlikte bakanlığınca ödeneceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Okul ve kurumlarda görev alacak olan müdürlerin seçiminde en objektif değerlendirme şekli olan yazılı sınavın yapılması ile tüm adaylar eşit şekilde yarışabileceklerdir. En fazla davanın açıldığı ve en fazla iptal kararlarının alındığı değerlendirme şekli olan sözlü sınavın bakanlığınızca uygulanmaması hususunda gereğini arz ederiz."


Etiketler:
Osmanlı Devleti'nde padişahın erkek çocuklarına ne denilir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX