Eğitim

Eğitim

22.08.2012 - 12:28 | Son Güncelleme: 22.08.2012-12:35

Okula erken başlamak hem öğrenciyi hem öğretmeni etkiliyor!

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatristi Derneği Başkanı Prof. Dr. Çuhadaroğlu, çocukların okula erken başlamasıyla ilgili konuştu:

Sitene Ekle
Okula erken başlamak hem öğrenciyi hem öğretmeni etkiliyor!

Türkiye Çocuk ve Genç  Psikiyatristi Derneği Başkanı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, ”5 yaş çocuğunu 6 yaş  çocuğunun seviyesinde bir sınıfa soktuğumuzda ona yapamayacağı, uzun süre  dikkatini veremeyeceği, anlayamayacağı şeyleri öğretmeye çalışırsınız. Bu durum o  çocuğun 6 yaştakilere göre geri kalmasına, onlar kadar başaramamasına yol  açacak” dedi.

 
Prof. Dr. Çuhadaroğlu,  yaptığı açıklamada, bilimsel açıdan  çocukların fiziksel, psikolojik, duygusal, zihinsel gelişimlerinin doğumdan  itibaren çeşitli evreleri olduğunu söyledi.
 
Çocukların her seviyede yapabileceği, öğrenebileceği ve başarabileceği  şeylerin farklı olduğunu, bu durumun bilimsel olarak da tanımlandığını belirten  Çuhadaroğlu, çocuğun ilkokul birinci sınıfa başlayabilmesi için beşinci yaşını  tamamlayarak altı yaş seviyesine gelmiş olması gerektiğini ifade etti.
 
Prof. Dr. Çuhadaroğlu, şunları kaydetti: ”Bir çocuğun birinci sınıf ortamında ders dinleyebilmesi ve  öğrenebilmesi için el hareketlerinin koordinasyonu dediğimiz birtakım fiziksel   becerileri ve dikkat, anlama, akılda tutabilme, uzun süre dinleyebilme gibi  zihinsel becerileri kazanması gerekiyor.
 
5 yaş çocuğunu alıp da 6 yaş çocuğunun seviyesinde bir sınıfa  soktuğumuzda çocuğa yapamayacağı, uzun süre dikkatini verip dinleyemeyeceği,  anlayamayacağı şeyleri öğretmeye çalışırsınız. Bu durum kaçınılmaz olarak, o  çocuğun 6 yaştakilere göre geri kalmasına, onlar kadar başaramamasına yol açacak.  Dolayısıyla da 5 yaş grubu (60-72 aylık) çocuklar birinci sınıfa başladıklarında  da kendilerini ’yapamayan, öğrenemeyen, ötekiler kadar başarılı olamayan’ olarak  görmeye ve algılamaya başlayacak. İlkokul birinci sınıfta edinilen bu  başarısızlık duygusu çocuğun bütün öğretim hayatını etkiler. Çünkü kendilerine  ait güven duygusunu örseliyor ve bozuyor. Çocuğun daha sonraki yıllarda bile bir  şeyi başarabileceğine, başarılı bir insan olabileceğine güveni kalmıyor.  Güvensizlik ve başarısızlık tohumunu daha birinci sınıfta ekmiş oluyoruz.”
         
”5 yaş çocuğa 6 yaşın müfredatı uygulanacak”
         
5 yaşındaki çocuklara, ancak oyun ortamında bir şeyler öğretilebileceğine  işaret eden Çuhadaroğlu, öğretilebilecek şeylerin birinci sınıf düzeyinde olmaması gerektiğine dikkati çekti.
 
Dünyada okul öncesi eğitim uygulamalarının bu nedenle hayata  geçirildiğini anlatan Prof. Dr. Çuhadaroğlu, ”Dünyadaki uygulamalar bizde ana  sınıfı eğitimine denk düşüyor, ama onların düzeyi, öğretilecek ve çocuğun  başarması beklenilen şey farklı. Çocuk, orada kendini iyi hissetme duygusu  kazanıyor” dedi.
 
5 yaş ile 6 yaş çocuğa aynı ortamda aynı seviyede öğrenmelerini  bekleyerek öğretmeye çalışmanın kaçınılmaz olarak 5 yaş çocukları örseleyeceğini  belirten Çuhadaroğlu, müfredatın 5 yaş çocuğun öğrenebileceği düzeyde  hazırlanması gerektiğini söyledi.
 
Hayata geçecek uygulamada ise 5 yaş çocuğa 6 yaşın müfredatının  uygulanacağının altını çizen Prof. Dr. Çuhadaroğlu, ”6 yaş müfredatında hiçbir  değişiklik yapılmadı. Ana sınıfı öğretmenleri ile ilkokul öğretmenlerinin  yetiştiği okul ve aldığı formasyon farklıdır. Çünkü her yaş çocuğuyla çalışmak  farklı bir formasyon gerektirir. Üniversitelerde de bu yüzden her yaş için farklı  bölümler var” dedi.
         
  ”Öğretmenler de zorluk yaşayacak”
         
Anaokulu çocukları ile ilgili hiçbir formasyona sahip olmayan  öğretmenlerin eline bu çocuklar verildiği takdirde öğretmenlerin de zorluk  yaşayacağını savunan Prof. Dr. Çuhadaroğlu, ”Öğretmenler normalde 6 yaş  çocuğundan bekledikleri şeyleri 5 yaş çocuğundan bekleyecekler. Ama 5 yaş  çocuğunun öğrenme seviyesi 6 yaş çocuğundan farklıdır. Bu bütün dünyada bilinen  bir gerçektir” diye konuştu.
 
Çuhadaroğlu, Türkiye’de 1985 yılında böyle bir uygulamanın denendiğini,  bir yıl sonunda başarısız olması nedeniyle sonlandırıldığını kaydetti.
         
         

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX