09.02.2018 19:47 | Son Güncelleme:
AA

İzmir'de okulun kazan dairesindeki patlamanın nedeni belli oldu

İzmir Doğalgaz, Gaziemir ilçesindeki Abdülhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde meydana gelen patlamanın, gaz sızıntısından değil, kazan için sıcak su devresindeki basınç yükselmesinden kaynaklandığını değerlendirdiklerini bildirdi.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Abdülhamit Han Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesinden gelen ihbar üzerine acil müdahale ekibinin ilk olarak okulun  gaz arzını kestiği belirtildi.

Testlerde kazan doğalgaz tesisatında herhangi bir deformasyon veya  hasarın bulunmadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Daha sonra bakım ekiplerince okulda ve kazan dairesi içerisinde  lazerli gaz detektörleri ile yapılan kontrollerde de herhangi bir gaz kaçağına  rastlanmadı. Patlayan kazan ve ısıtma tesisatı incelendiğinde, ortamda sadece  kazan yanma gövdesi ve duman borularının sağlam kaldığı, kazan koruma sacı ve  diğer ekipmanların patlama nedeniyle etrafa saçıldığı, ısıtma devresinde bulunan  vanaların, pislik tutucuların, üç yollu vana ve su iletim borularının  parçalandığı görülmüştür. Bodrum kattaki kazan dairesine uzak diğer odalarda 3  santimetreye yakın su birikintileri tespit edilmiştir. Bu incelemeler sonucunda  patlamanın gaz sızıntısından değil kazan içi sıcak su devresindeki basınç  yükselmesinden kaynaklandığı değerlendirilmiştir."

İzmir'in Gaziemir ilçesinde 6 Şubat'ta bir okulun kazan dairesinde  meydana gelen patlamada, Halk Eğitim Merkezinin düzenlediği giyim kursuna katılan  kursiyerlerden biri yaşamını yitirmiş, 4 kişi yaralanmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5