Yazarlar
09.05.2012 - 02:30

Okusan bir türlü okumasan bir türlü

Sitene Ekle
Olayların içinden  |  Güngör Uras guras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

 

New York
 
Damla Güneş (1987 doğumlu), Sabancı Üniversitesi’ni birincilikle bitirmiş. New York’taki Columbia Üniversitesi’nde burslu olarak finans doktorası yapmış. Doktora programını da birincilikle tamamladığı için Morgan Stanley firması ona iş teklif etmiş. 
Damla Güneş’i New York’ta Sabancı Üniversitesi mezunlarının yıllık toplantısında tanıdım. Sevimli bir genç kızımız. “Ne mutlu annene babana, Mezuniyet töreni için New York’a gelecekler mi?” dedim. “Gelemezler.. Babam uzun süredir tutuklu...” cevabını verince “Suçu ne? diyecek oldum.” Suçu asker olmak... Babam muvazzaf subay... Kuzey Saha Görev Grup Komutanı Tüm Amiral Fikret Güneş... Uzun süredir tutuklu... Suçu ne bilemiyoruz... Halbuki bu yıl koramiralliğe terfii bekleniyordu” deyince şaşırdım. Gözlerim yaşardı. O ise beni teselli etmeye çalıştı. ”Üzülmeyin... Yapacak bir şey yok...” dedi.
Sabancı Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra ABD’deki üniversitelerde master ve doktora programlarına devam edenler her yıl mayıs ayı başında bir araya geliyor. Beşinci mezunlar toplantısı geçen hafta New York’ta Columbia Üniversitesi’nde yapıldı. ABD’de eğitime devam eden 140 öğrencinin katıldığı toplantıda, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı hoşgeldiniz konuşması yaptı. Rektör Prof. Dr. Nihat Berker üniversitedeki gelişmeleri anlattı.
Ben de yakalayabildiğim gençlere neler yaptıklarını sordum. Sabancı Üniversitesi araştırmaya dönük eğitim veriyor. Bu nedenle mezunları ABD’nin en iyi üniversitelerinde burslu olarak master ve doktora yapmak imkânına sahip oluyorlar. 
 
Gençler AR-GE’de çalışıyor
Candan Dağdeviren’e (1985) önceki yıl yapılan toplantıda rastlamıştım. Illinois Üniversitesi’nde doktora programında yapay kalp ve fleksibıl devre elemanları üzerinde çalıştığını söylemişti. Kalbin hareketinden güç alan, bitmeyen kalp pilinin denemeleri başarılı olmuş. Fleksibıl elektronik devre elemanı ise, silikon üzerine basılan bir tür elektronik cips. Seloteyp gibi vücuda yapıştırılıyor. Tümör fotoğraflarının çekimine yardımcı oluyor.
Murat Can Çobanoğlu, Carnegie Melone Üniversitesi’ndeki doktora programını birincilikle tamamlamış. İnsanların aldıkları ilaçların vücuttaki etkisini bilgisayar ile ölçmeyi hedef alan bir araştırma projesinde çalışıyormuş. Doktora öğrencisi Gökhan Mehmet Atınç da Illinois Üniversitesi’nden. İnsansız hava araçlarının kontrol mekanizmalarını geliştiriyor.
Tuğçe Rabia Yazıcıgil Columbia Üniversitesi’nde doktora yapıyor. Elektronik laboratuarında bilgi aktarım projesinde.
Meliha Gözde cıvıl cıvıl bir genç kızımız. Boston Üniversitesi’nde doktora yapıyor.  Maddelerin atom boyutunda yapılarını araştırmak için, maddeleri parçalıyorlarmış.
Berke Çetinöneri doktorasını California Üniversitesi’nde yapmış. Bilgisayar ve tüm elektronik eşyanın içindeki çiplerin en az elektrik harcar hale getirilmesi projesinde görevli imiş. Bilgisayar ve cep telefonu üreticileri için çalışıyorlarmış.
Engin Masazade, Syrcuse Üniversitesi’nde doktora yapmış. Telsiz haberleşmesini geliştirmeyi hedefleyen projede çalışıyormuş.
 
Her şey iyi hocaya bağlı
Sabancı Üniversitesi mezunlarının hepsi ile konuşamadım. Unutmayınız ABD’de sadece Sabancı Üniversitesi’nden giden öğrenci yok. Başka üniversitelerimizden giderek başarılı olanları izleyemiyoruz, bilemiyoruz. Bu yazının sonunda bir değerlemeye ihtiyaç var:
- Üniversitelerimiz için kalite ve öğrencileri araştırmaya yönlendirmek şart. Bu eğitim için yetenekli öğretim üyelerine ihtiyaç var.
- Bir yabancı dili iyi bilen, üniversitede belli bir araştırma projesinde çalışan gençler, mezun olduktan sonra dünyanın en iyi üniversitelerine master ve doktora eğitimi için kolaylıkla burs bulabiliyorlar.
- Yabancı üniversitelerde artık teorik ders yok. Araştırma, geliştirme öne çıkmış durumda. Master ve doktora öğrencileri bir araştırma projesinde çalıştırılıyorlar. Projenin önemine göre de belli gelirleri oluyor.
- Belli bir araştırma geliştirme projesinde sivrilen, deneyim kazanan bu gençlere ne yazık ki şimdilik Türkiye’den talep gelmiyor. Onlar yurtdışında kalıyor.

Yazarlarda Ara
Bul
Hangisi futbol terimlerinden değildir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.