Okyanus tabanında gizemli ayak izleri bulundu

İngiliz bilim insanları, okyanus yüzeyinin 4 kilometre altında gizemli ayak izlerine rastladı. Komplo teorisyenleri, gizemli ayak izlerinin sebebinin UFO olduğunu öne sürdü.

Okyanus tabanında gizemli ayak izleri bulundu

Ayak izlerinin nasıl oluştuğu bilinmiyor!

Ayak izlerinin nasıl oluştuğu bilinmiyor!

İngiliz bilim insanları, Pasifik Okyanusu'nun Meksika ve Hawaii Adası arasında kalan bölümün 4 km altına bir robot gönderdi.

Okyanus tabanında araştırma için gönderilen robot, genişliği 2.5 metre ve derinliği 33 cm olan ayak gizemli izleri tespit etti.

İngiltere'nin Southampton kentindeki Ulusal Oşinografi Merkezi adına görev yapan ve bahsi geçen bölgede madencilik ve bilimsel çalışmalar yapmayı hedefleyen bilim insanları, keşfedilen ayak izlerinin bir balık ya da derin su canlısı tarafından oluşturulmasının mümkün olmayacağını, çünkü izlerin çok büyük olduğunu söylüyor.

3 bin 500'den fazla ayak izi!

Tespit edilen 3 bin 500'den daha fazla ayak izinin nasıl oluştuğu ise henüz bilinmiyor.

Araştırma ekibinin lideri olan Dr. Leigh Marsh, keşfedilen çöküntü biçimlerinin rastgele değil kıvrık halde oluştuğunu ve ayak izini andırdığını açıkladı.

Okyanus tabanında tespit edilen ayak izleri, komplo teorisyenlerini de harekete geçirdi. Komplo teorileri ve uzaylılarla ilgili konuları ele alan YouTube kanalı Secure Team 10 da ayak izi keşfi ile ilgili bir video yayınladı.

Sebebi UFO'lar mı?

Sebebi UFO'lar mı?

Yayınlanan videoda ayak izlerinin bir tür düzenek ya da Dünya'ya ait olmayan teknoloji ile oluşmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Büyük su canlılarının okyanusun bu denli derinliklerine dalış yapmadığı bilinse de Marsh, izlere yol açan şeyin derine dalış yapabilen balinalar olabileceğini düşünüyor. Balinaların zaman zaman 4 km ve daha altı yüzeylere daldığı biliniyor.

Marsh ve ekibinin kaleme aldığı raporda, gagalı balinagillerlerin derin denizlerdeki volkanik çamurlarda benzer izler oluşturduğu not düşüldü. İspermeçet balinalarının da deniz tabanındaki iletişim kablolarına zaman zaman zarar verdiği de raporda belirtilse de bu izlerin neden bırakıldığı açıklaması şu an için yanıtsız kaldı.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak