Dünya

09.07.2009 - 01:19 | Son Güncelleme: 09.07.2009-3:59

Olaylara karışana idam

Urumçi’deki olaylarda ölümlerin arkasındaki kişilerin idam edileceği duyurulurken, kente gönderilen birlikler caddelerin kontrolünü ele geçirdi; Han ve Uygur mahalleleri arasında tampon bölgeler oluşturdu

Sitene Ekle
Olaylara karışana idam

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çin yönetimi, geçen hafta sonundan beri 156 kişinin ölümüyle sonuçlanan Müslüman Uygurlarla Han milliyetinden Çinliler arasındaki etnik çatışmaların yaşandığı Sincan Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’ye binlerce takviye asker sevk ederken olaylara karışanların idam edileceğini bildirdi. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, G8 zirvesi için gittiği Roma’dan zirveye katılamadan ziyaretini kısa kesip Pekin’e döndü.
Aralarında öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin tutuklandığını açıklayan Çin Komünist Partisi Urumçi Komitesi Sekreteri Li Zhi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylarda ölümlerin arkasındaki kişilerin idam edileceğini söyledi. Li, Urumçi’deki etnik şiddetten sonra istikrarın sağlandığını, güvenlik güçlerinin caddelerin kontrolünü ele aldığını ileri sürdü. Li Zhi, olaylarda her iki etnik grubun da sorumluluğu olduğunu ifade etti. Urumçi’deki olaylardan sorumlu tutulan 1.434 kişinin tutuklandığı açıklanmıştı.  

Helikopterler bildiri atıyor

Bu arada Urumçi üzerinde devriye uçuşları yapan polis helikopterleri halkı sükûnete davet eden bildiriler attı. Polis araçları da sokak aralarına girerek megafonlarla halkı silah taşınmaması yolunda uyardı. Polis ve askerlerin Urumçi’nin merkezindeki meydanda önlem aldığı, ana arterleri kontrol altında tuttuğu ve iki etnik grubun yaşadığı mahalleler arasında tampon oluşturduğu haber veriliyor.


Etiketler:
"Çikolata renkli şarkıcı" sözü kime aittir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.