Yüzdeki kızarıklar, lekeler ve renk eşitsizlikler kadınların kapatmak istediği problemlerdir. Bu durumlarda devreye fondöten sürmek giriyor ve fondöten süren kadın en kötü cilt gününde bile kendini daha güzel hisseder. Ama bu demek değildir ki tüm fondötenler bizi güzel gösterir.

Cildi nemlendirmeden fondöten uygulamak

Sabah uyandığınız zaman bir dizi cilt bakım rutinini gerçekleştirmek zor gelebilir. Ancak fondötenden önce süreceğiniz nemlendirici hem sizi olduğunuzdan yaşlı göstermeyecek hem de cildinizde daha güzel duracaktır. Kuru cilt her zaman yaşlı görünüm sergiler unutmayın.
Cildi iyi nemlendirmek cildimize yaptığımız en büyük iyiliktir. Makyaj yapıyor olsak da olmasak da cildimizi uygun ürünlerle nemlendirmemiz gerekiyor.

Makyaj bazı kullanmamak

Fondötenin ciltte daha güzel gözükmesinin anahtarı makyaj bazlarıdır. Cildinize uygun bir makyaj bazı kullanarak cildinizdeki kızarıkları, gözenekleri, lekeleri daha iyi örtebilirsiniz. 

Kalın yapılı fondöten kullanmak 
  
Yapılan en büyük hatalardan biri cilde nefes aldırmayan kalın yapılı fondötenler kullanmaktır. İnsanlar yaşları ilerledikçe daha kapatıcı olduğunu düşünür daha kalın yapılı fondötenler tercih ederler. Fakat bir fondöteni kapatıcı yapan kalınlığı değil pigmentidir. 

Ten renginizden koyu tonda fondöten sürmek

Çoğu kişi orijinal cilt tonundan daha koyu renk fondöten sürmenin kendisini daha bronz göstereceğini düşünür. Fakat bu her yaştaki insan için yanlıştır bu teknik yaşınız kaç olursa olsun sizi daha yaşlı gösterecektir.
Fondöten renginin cilt renginize tam olarak uyduğundan emin olmalısınız. Eğer bronz gözükmek istiyorsanız buna uygun pudralar kullanmanız daha uygun olacaktır.

Çok fazla pudra kullanmak

Fondöteni çok fazla pudrayla sabitlemek cildi olduğundan daha pürüzlü ve daha yaşlı gösterir. Pudralar makyajı sabitlemek ve matlaştırmak için ideal ürünlerdir, fakat çok ince katmanlar halinde kullanılması gerekir. Pudrayı cildinize fırça yardımıyla tampon hareketler uygulayarak sürerek uygulamak daha güzel görünmesini sağlar.
 

Merve Ağdağlı / PembeNar Özel