30.11.2015 15:28 | Son Güncelleme:

Öldürülen Rus savaş pilotuna Türk komutanlardan veda

Türkiye'nin Suriye sınırında düşürdüğü Rus savaş uçağının pilotu Oleg Peşkov'un cenazesi, Ankara'da düzenlenen askeri törenle Rusya'ya gönderildi.

Öldürülen asker için ilk tören GATA'da yapıldı. Pilotun cenazesi GATA'da saat 09.40'ta Garnizon Komutanı, GATA Komutanı, Rusya Federasyonu Büyükelçisi, Savunma, Hava ve Kara Ataşeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden bir heyetin katıldığı askeri ve dini törenle hastaneden alındı.

RUS PİLOTA ASKERİ TÖREN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Pilot Peşkov'un cenazesi daha sonra, Esenboğa Havalimanı'na gönderildi. Cenaze burada protokolle karşılandı. Cenaze, Garnizon Komutanı başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetlerinden bir heyet ile Rusya Federasyonu Büyükelçisi, Savunma Hava ve Kara Ataşelerinin katıldığı askeri tören sonrasında saat 10.45'te Moskova'ya gönderildi.

Rus savaş pilotuna ilişikin fotoğrafların TSK tarafından yayınlanmasının ardından Rusya'da gazeteciler bu durumu Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a sordu. Gazetecinin, "Cesedin Moskova’ya teslim edilmesi, Ankara’nın Rusya ile ilişkileri düzeltme çabası olarak görüyor musunuz?" şeklindeki sorusuna Peskov'un yanıtı tek cümleyle oldu.

Peşkov’un cenazesinin Rusya'ya teslim edilmesi ile ilgili açıklamayı reddeden Peskov, "Henüz bu konuda herhangi bir yorumda bulunmak istemiyorum" şeklinde konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0