Gündem
14.11.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.11.2013-2:30

Ölenler nüfusta sağ gözüküyor

Şırnak’ta 1994 yılında savaş uçaklarının bombaladığı Kuşkonar köyünde öldürülen 25 kişinin köyde toplu mezara gömüldüğü için otopsi işlemi yapılmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle de nüfus kayıtlarında hâlâ sağ gözüktüğü belirlendi

Sitene Ekle

DİYARBAKIR/ ŞIRNAK DHA

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Şırnak’ta 26 Mart 1994 tarihinde savaş uçaklarının bombalaması sonucu Kuşkonar Köyü’nde 25, bu köye 8 kilometre uzaktaki Koçağılı Köyü’nde ise 13 kişinin öldüğü ve 13 kişinin yaralandığı olaylarla ilgili açılan davada olayda ölen 38 kişiden 33’ü hakkında verdiği kararda Türkiye’yi, ‘hava saldırısı emri vermek’, ‘yeterli soruşturma yapmamak’, ‘insan yaşamını dikkate almadan bombalama yapmak’ ve ‘uçuş kayıtlarını gizlemek’ suçlamalarıyla 2 milyon 305 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etmişti. AİHM’in rekor düzeydeki ceza kararından sonra dosya ile ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

‘Toplu mezara gömüldüler’
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, o tarihte Şırnak merkeze bağlı Kuşkonar ve Koçağılı köylerini iki askeri uçağın bombalaması sonucu 43 kişinin öldüğünü, ancak ölenlerden 38 kişi adına AİHM’e başvurulduğunu söyledi. 18 kişinin öldüğü Koçağılı’nda ölenlerden 5’inin yakınlarının AİHM sürecine katılmadığını belirten Elçi, “Ölenlerin çoğu kadın ve çocuk. İki savaş uçağı doğrudan evleri hedefleyerek ağır bir bombardıman yapmış ve 43 sivil insan yaşamını yitirmiş. Kuşkonar’da ölen 25 sivilin cenazesi bombalama faaliyeti devam ettiğinden köylüler tarafından uzunca bir çukur kazılarak toplu mezara gömülmüş” dedi.

‘İki uçuş gerçekleşti’
Avukat Tahir Elçi, bugüne kadar çok sayıda yazılı başvuru yapmalarına rağmen, ölenlerin otopsi işlemleri yapılmadığı için nüfus kütüğünden düşürülme işlemlerinin gerçekleşmediğini ve kayıtlarda sağ göründüklerini söyledi.
Dava dosyası, Şırnak, Diyarbakır ve Askeri savcılık arasında gidip gelirken, Malatya’da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan savcılığa gönderilen yazıda, söz konusu tarihte uçuş faaliyeti yürütüldüğünü dair kayıt olmadığı belirtildi. Avukatın talebi üzerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün savcılığa gönderdiği yazıda ise, “Şırnak ili batısı ile kuzey batısı 10 NM (18.55 Km’de) Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından iki uçuş icra edildiği tespit edildiği” belirtildi. Yazının ekinde gönderilen ve üzerinde, ‘26 Mart 1994 günü Görevler’ başlıklı belgede ise, her birinde iki uçak olmak üzere iki uçuşun gerçekleştiği, uçuşların saat 10.24 ve 11.20 saatlerinde başlandığı, bombalamanın saat 11.00 ve 11.20 sıralarında gerçekleştiği, uçakların bomba yüklü olduğu, uçuşlardan birinin iki F-4 ve diğerinin ise iki F-16 tarafından yapıldığı belirtildi. Avukat Elçi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen yazıyı AİHM’e gönderirken, bu belge üzerine Türkiye’nin mahkum edildiği belirtildi.

 

KÖYLÜLER KARARI DEĞERLENDİRDİ:
‘Derdimiz para değil’

AİHM’in kararından sonra önceki gün Koçağılı Köyü’nde kararı değerlendiren köylülerden İbrahim Kıraç, “Olay günü evin bahçesinde oturuyordum. Helikopter ve savaş uçakları geldi. İlk attığı bombada, amcalarımın evine isabet etti. Biz kaçtık. Bizim isteğimiz para değildi. Zaten para olduğunu bilseydik dava açmazdık” dedi. Olayda annesi ve 5 yakınını kaybeden Ahmet Bengi de “Bizim aileden 5 kişi öldü. Bizim derdimiz bunu yapanların ismi çıksın ve ceza verilsin. Derdim para değil, olayı yapanları cezalandırılsın” diye konuştu.

 

Ergin: Soruşturma tekrar başlayacaktır
Temaslarda bulunmak üzere Fransa’nın Strasbourg şehrinde bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AİHM’nin 1994’te köy bombalanmasına ilişkin Türkiye aleyhinde verdiği kararın hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “2013’te 4. yargı paketi içinde etkin soruşturma yapılmadığından bahisle AİHM’de ihlal kararından sonra taraflar isterse soruşturma tekrar açılabilecek. Bu nedenle dünkü çıkan kararla ilgili soruşturma tekrar başlayacaktır.”
AA


Bilgi YarışmasıBir ülkede hükümdarın yada padişahın egemen olması ne demektir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.