20.04.2008 01:36 | Son Güncelleme:
DİNÇER ŞEREF İstanbul

Ölülerin arasından sürünerek çıktım

30 kişinin hayatını kaybettiği kazadan sağ kurtulan Türk mühendis Selami Mordeniz, “Yanan uçaktan kurtulduktan sonra üzerimdeki her şeyi yağmaladılar. Telefonla yardım isteyerek kurtuldum” dedi

Ölülerin arasından sürünerek çıktım

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 30’dan fazla yolcunun hayatını kaybettiği uçak kazasından şans eseri sağ kurtulan Selami Mordeniz (56) dün Türkiye’ye döndü. Yaşadığı kazayı anlatan Mordeniz, uçak düştüğünde etrafı saran alevlerden kurtulmak için kabin içerisinde süründüğünü belirterek, “Koltukların arasında ölen yolcuları gördüm. Kendimi dışarı attığımda bölge halkından bazı kişiler üzerimde ne varsa çaldı. Üzerimde kalan cep telefonu yardımıyla kurtuldum” dedi.
Fransız Alcatel firmasında elektronik yüksek mühendisi olarak çalışan ve Kongo’da santral-haberleşme sistemi kurmak için görevlendirilen Mordeniz, 15 Nisan’da 85 yolcusuyla Goma Havaalanı’ndan havalandıktan kısa süre sonra düşen “Hewa Bora” şirketine ait DC-9 tipi yolcu uçağından sağ olarak kurtulan yolcular arasındaydı. Bacaklarından hafif yaralanan Mordeniz, dün saat 16.30’da British İngiliz Havayolları’nın tarifeli uçağıyla Nairobi’den Londra aktarmalı Fransız psikolog ve doktor eşliğinde İstanbul’a geldi. Mordeniz’i, Atatürk Havalimanı’nda kardeşleri ile kızı Benan gözyaşları arasında karşıladı. Mordeniz, kaza anını şöyle anlattı:
“Yağışlı havada kalkış yapan uçağın sanıyorum tekeri patladı. Ön sırada 7 numaralı koltukta oturuyordum. Uçak parçalanıp evlerin içine girdikten sonra alevler çıkmaya başladı. Bütün koltuklar kırıldığı için sürünerek bir boşluk bulup dışarı çıktım. Hastaneye gittiğimde çok ölü vardı. Üzerimdeki eşyalarımı, paralarımı yağmaladılar. Cep telefonumdan yardım isteyerek kurtuldum.”
Fransa’dan gönderilen uçakla alındığını anlatan Mordeniz, 3 gün Kenya’da kaldığını anlattı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0